Prenatal tarama testi istemi yapılan gebelerde anksiyete düzeyinin incelenmesi
Examination of anxiety level in pregnant women who requested prenatal screening test
  1. Tez No: 876924
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gebelik; belli fziksel, psikolojik ve sosyal değişikliklerin olduğu, kadın için önemli hayat olaylarından biridir. Prenatal tanı, doğum öncesi dönemde fetüs veya embriyodaki hastalıkların çeşitli yöntemlerle tespit edilmesi işlemidir. Prenatal tanıda amaç; hastalıkların olabildiğince erken dönemde saptanıp, sonuca göre gerekli işlemlerin yapılmasıdır. Ancak kullanılan bu test ve muayene metodları başta gebenin kendisi olmak üzere anne-baba adayları üzerinde psikolojik gerilime neden olmaktadır. Yapılan çalışmalar anne ve baba adaylarının malformasyonlu bebeğe sahip olmaktan anksiyete duyduklarını belirtmektedir. Bu çalışma, prenatal tarama testi istemi yapılan gebelerde anksiyete düzeyinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Veriler; kişisel bilgi formu ve Durumluk ve Süreklilik Anksiyete Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kadın hastalıkları ve doğum polikliniğinde, prenatal tarama testi istemi yapılan gebelerle yüzyüze yapılmıştır. Veriler yaklaşık 30 dk da toplanmıştır. Araştırmada, normallik analizleri sonucunda normal dağılım gösteren değişkenler için t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenler için ise parametrik olmayan yöntemlerden Mann-whitney U testi uygulanmış, üç ve daha fazla grup olması durumunda Anova ve/veya Kruskll-Wallis H testleriyle veriler değerlendirilmiştir. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kullanılmış, p>0,05 olması durumunda anlamlı farklılığın olmadığı belirtilmiştir. Veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 programında analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
Pregnancy; It is one of the important life events for women, in which certain physical, psychological and social changes occur. Prenatal diagnosis is the process of detecting diseases in the fetus or embryo during the prenatal period using various methods. Purpose of prenatal diagnosis; The aim is to detect diseases as early as possible and take necessary action according to the results. However, these test and examination methods used cause psychological stress on the expectant parents, especially the pregnant woman herself. Studies indicate that expectant mothers and fathers feel anxiety about having a baby with malformations. This study was conducted as a descriptive study to examine the anxiety level of pregnant women who requested a prenatal screening test. Data; It was collected using a personal information form and the State and Trait Anxiety Scale. The research was conducted face to face with pregnant women who requested a prenatal screening test, at the gynecology and obstetrics outpatient clinic at Batman Training and Research Hospital. Data was collected in approximately 30 minutes. In the study, as a result of normality analysis, t test was applied for variables with normal distribution, and Mann-Whitney U test, one of the non-parametric methods, was applied for variables that did not show normal distribution. In case of three or more groups, the data were evaluated with Anova and/or Kruskll-Wallis H tests. 0.05 was used as the significance level, and if p>0.05, it was stated that there was no significant difference. The data were analyzed in the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 program.