Kliniğimizde son beş yılda prenatal anöploidi taraması yapılan gebelerin postnatal bebeklerinde anomali görülme insidansının değerlendirilmesi
The evaluation of the incidence of anomaly in postnatal babies of prenatal aneuploidy screenings in our clinic in the last five years
  1. Tez No: 775703
  2. Yazar: SALİH DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE ÖZER ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda kliniğimize son beş yıl içinde başvuran prenatal anöploidi taraması yapılan gebelerin anomali görülme sıklığının ve bununla ilişkili maternal ve neonatal sonuçların araştırılması amaçlanmıştır 01.07.2017 ile 01.07.2022 tarihleri arasında hastanemize başvuran tamamı gebe olmak üzere toplam 542 olguyla çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan gebelerin prenatal fetal anöploidi tarama sonuçları, bu sonuçlara göre amniosentez yapılan gebeler ve maternal sonuçları ve bebeklerde kromozomal anöploidi saptanma oranları retrospektif olarak incelenmiştir. İkili tarama testine göre olguların %22,4'ünün (n=121); üçlü tarama testine göre ise olguların %11,8'inin (n=6) kromozomal anöploidi açısından yüksek riskli olduğu görülmüştür. İkili tarama testinde yüksek riskli görülen 2 bebekte kromozomal anöploidi, düşük risk görülen 1 bebekte kromozomal anöploidi izlenmiştir (p=0,534). Araştırmaya katılan 199 olguya amniosentez önerilmiş ve bu olguların %17,6'sı (n=35) kabul etmiş ve amniosentez yapılanlar arasında %1,8'inin (n=3) test sonucunda kromozomal anöploidi saptanmıştır. Anöploidi saptanan 2 gebelik ailelerin istemi ile termine edilmiştir. Tarama testleri sonucunda yüksek risk saptanan olguların tanı testlerini yaptırma oranlarının da incelendiği çalışmamızda tanı testi yaptırmak istemeyen olgulara yapılan tarama testlerinin gebelerde oluşturabileceği kaygıyı ve yapılan çalışmalarda prenatal tarama testi yaptıran gebelerdeki kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda; tarama testi konusunda toplumun yeterli bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Postnatal bebeklerin yoğun bakım ünitesinde yatış ihtiyacı durumuna göre PAPP-A ve ß-hCG ölçüm değerlerinin karşılaştırılmasında,bebeklerin yoğun bakım ihtiyacı ile katılımcıların PAPP-A değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to investigate the frequency of anomaly and related maternal and neonatal outcomes in pregnant women who applied to our clinic in the last five years and underwent prenatal aneuploidy screening. A total of 542 cases, all of whom were pregnant, who applied to our hospital between 01.07.2017 and 01.07.2022 were included in our study. The prenatal fetal aneuploidy screening results of the pregnant women who participated in the study, the pregnant and maternal outcomes of the pregnant women who underwent amniocentesis according to these results, and the detection rates of chromosomal aneuploidy in infants were retrospectively analyzed. According to the first tremester screening test, 22.4% of the cases (n=121); According to the second-tremester screening test, 11.8% (n=6) of the cases were found to be at high risk for chromosomal aneuploidy. In the first-tremester screening test, chromosomal aneuploidy was observed in 2 infants with high risk, and chromosomal aneuploidy was observed in 1 infant with low risk (p=0.534). ). Amniocentesis was recommended to 199 cases participating in the study, and 17.6% (n=35) of these cases accepted, and chromosomal aneuploidy was found in 1.8% (n=3) of those who underwent amniocentesis. 2 pregnancies with aneuploidy were terminated at the request of the families. Considering the anxiety that the screening tests may cause in pregnant women in our study, in which the rates of patients who were found to be at high risk as a result of screening tests to have the diagnostic tests performed, were also examined, and the anxiety levels of the pregnant women who had prenatal screening test were higher in the studies; It is very important to inform the society adequately about the screening test. In the comparison of PAPP-A and β-hCG measurement values according to the need for hospitalization in the intensive care unit of postnatal babies, no statistically significant difference was found between the intensive care needs of the babies and the PAPP-A values of the participants (p>0.05).