Üçüncü basamaktaki bir aile hekimliği kliniği polikliniklerine başvuran kişilerde sigara bağımlılık derecesi ve beslenme tutumlarının uyku kalitesi üzerine etkisi
A tertiary care family medicine clinic smoking in people who apply to polyclinics degree of addiction and nutritional attitudes effect on sleep quality
  1. Tez No: 877003
  2. Yazar: SİNEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Uyku kalitesi, insanların fiziksel ve zihinsel sağlığını, gün içindeki performansını ve yaşam kalitesini etkileyen faktörlerden biridir. Bu çalışmada sigara kullanım durumunun ve sigaraya olan bağımlılık derecesinin artması ile uyku kalitesi arasında bir ilişki olup olmadığı, bireylerin beslenme tutumlarının uyku kalitesi üzerine etkisi ve sigara ile beslenme tutumları bir arada değerlendirildiğinde bireylerin uyku kaliteleri üzerinde nasıl bir etkisi olduğunun araştırılması hedeflenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız herhangi bir sebeple 11/08/2023 31/10/2023 tarihleri arasında SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne başvuran 18-65 yaş aralığındaki 500 gönüllü katılımcının sigara kullanımı ve beslenme tutumlarının uyku kalitesi üzerine etkisini inceleyen analitik prospektif bir çalışmadır. Çalışmada sosyodemografik veri anketi, Fagerström Nikotin Bağımlılık ölçeği (FNBT), Sağlıklı Beslenme İlişkin Tutum ölçeği (SBİTÖ) ve Pittsburgh uyku kalitesi indeksinden (PUKİ) oluşan 45 soruluk bir anket formu kendi kendine doldurma yöntemiyle katılımcılara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Sleep quality is one of the factors that affects people's physical and mental health, performance during the day and quality of life. This study aims to investigate whether there is a relationship between smoking status and the increase in the degree of addiction to cigarettes and sleep quality, the effect of individuals' nutritional attitudes on sleep quality, and what effect smoking and nutritional attitudes have on individuals' sleep quality when evaluated together. MATERIALS AND METHOD: Our study is a prospective study examining the effects of smoking and nutritional attitudes on the sleep quality of 500 volunteer participants between the ages of 18-65 who applied to Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine Clinic between 11/08/2023 31/10/2023 for any reason. It was conducted as a case control study. In the study, a 45 question survey form consisting of sociodemographic data survey, Fagerström Nicotine Dependence Scale (FNBT), Healthy Nutrition Attitudes Scale (HBITO) and Pittsburgh sleep quality index (PSQI) was administered to the participants face to face and by self-filling method.