Akut sinüzit hastalarında tanı ve tedavi: birinci ve üçüncü basamağın karşılaştırmalı maliyet analizi
Diagnosis and treatment in acute sinusitis patients: comparative cost analysis of primary care and tertiary hosptial
- Tez No: 529499
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Rinosinüzit(RS) birinci basamak pratiğinde sık görülen klinik bir problemdir. Avrupa'da, birinci basamak hekimlerine yapılan tüm başvuruların % 1–2'sini oluşturmaktadır. Amerika'da antibiyotiklerin reçete edildiği en yaygın beşinci tanıdır. Akut rinosinüzit (ARS), yaşam kalitesi, verimlilik ve sağlık harcamaları üzerinde önemli etkiye sahip sık görülen bir hastalıktır. Amaç: Birinci basamakta ve üçüncü basamak üniversite hastanesinin acil servis, kulak burun boğaz (KBB) ve aile hekimliği (AH) polikliniğinde ARS tanısı konmuş hastaların doğrudan maliyetlerini (ayaktan tedavi ve acil servis başvuruları, laboratuvar testleri ve reçetelenen ilaçlar) belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmadaki hipotezimiz ARS hastalarının, birinci basamakta üçüncü basamakta olduğundan daha uygun maliyetle yönetilmesiydi. Yöntem: 1 Ocak 2017-30 Nisan 2017 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi yetişkin acil, AH, KBB ve E-ASM polikliniklerine başvuran, ARS tanısı alan hastaların dosyaları elektronik kayıtlardan retrospektif olarak tarandı. 18 yaş üstü ve ARS tanısı alan hastalar çalışmaya alındı. Karşılaştırmalı analizler Pearson Ki-kare, Student's T-test, Mann-Whitney U, Fisher's Exact Test, One-way anova, Kruskal Wallis testleri ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda bulunan 591 hastanın %57,2'si kadın olup, ortalama yaş 36,77±13,61 yıldı. Çalışma birinci basamak (Eğitim-aile sağlığı merkezi) ve acil, KBB ve AH polikliniklerini içeren üçüncü basamakta yürütülmüştür. Bu bölümlerdeki hasta sayıları sırasıyla 97, 225, 223 ve 46 idi. Birinci ve üçüncü basamak arasında antibiyotik reçeteleme oranlarında anlamlı fark vardı (%85,6 - %73,3 ve p=0,010). Amoksisilin-klavulanat E-ASM (%79,6), acil (%72,2) ve AH'de (%83,9) en sık reçete edilen antibiyotikdi. KBB polikliniğinde ise en sık reçete edilen antibiyotik sefalosporinler (%52,8) idi. Birinci ve üçüncü basamakta sırasıyla reçete başına düşen antibiyotik sayıları 0,87 ve 0,89 du (p=0,019). Çalışma grubunda toplam mutlak maliyet ve toplam reel maliyetin hasta başı ortancaları sırasıyla 61,30 ₺ ve 84,11 ₺ olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rhinosinusitis (RS) is a common clinical problem in primary care (PC). In Europe, 1–2% of all patient visits to physicians in PC are due to RS. The fifth most common diagnosis for which antibiotics are prescribed in the United State of America. Acute rhinosinusitis (ARS) is a high-incidence disease with significant impact on quality of life, productivity and health care spending. Aim: We aimed to determine the direct costs (doctor visit, diagnostic tests and prescription) of patients diagnosed with ARS in PC and the tertiary university hospital including ear nose throat (ENT) outpatient clinic and family medicine outpatient clinic. In this study our hypotesis was that patients with ARS are more cost-effectively managed in the PC than the tertiary hospital (TH) Methods: This retrospective study is based on electronic patient records between January 1, 2017 and April 30, 2017 in an E-PCC (Educational-Primary Care Center) and outpatient clinics (emergency, ENT, primary care) of a university hospital. Patients who were over 18 years and diagnosed with ARS were enrolled. Comparative analyses were done by chi-square test, Student's T-test, Mann-Whitney U, Fisher's Exact Test, One-way anova and Kruskal Wallis. Results: Among the total 591 participants, 57.2% were female and mean age was 36,77±13,61 years. The numbers of patients enrolled from PC (Educational-primary care center) and TH including emergency, ENT and family medicine outpatient clinics were 97, 225, 223 and 46 respectively. There is significant difference between PC and TH regarding antibiotic prescription rate (85,6% vs 73,3%, p=0,010). Amoxicillin clavulanate was the most common prescribed antibiotic in E-PCC (79,6%), emergency (72.2%) and family medicine (83.9%). In the ENT outpatient clinic, the most common prescribed antibiotic was cephalosporins (52.8%). The number of antibiotic per prescription were 0.87 and 0.89 in PC and TH, respectively (p=0,019). In the study group, the medians of total absolute cost and total real cost were calculated as 61.30 ₺ and 84.11 ₺ respectively.