Aktif çamur ünitelerinde artan kirlilik yükü için reaktör hacmini artırmadan uygulanabilecek stratejiler
Strategies for addressing increasing organic load in activated sludge units without increasing reactor volume
- Tez No: 877052
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması, aktif çamur süreçlerinde artan kirlilik yüküne karşı reaktör hacmini arttırmadan uygulanabilecek stratejilerin keşfini ve değerlendirmesini amaçlamaktadır. Çalışma, sürdürülebilir su yönetimi ve çevre koruma açısından büyük önem taşıyan aktif çamur sürecinin optimizasyonuna odaklanmıştır. Bu bağlamda, enerji tüketiminin azaltılması, işlem maliyetlerinin düşürülmesi, ve süreç verimliliğinin artırılması için gerekli operasyonel, biyolojik ve kimyasal işlem optimizasyonları ile ileri teknolojiler ve yenilikçi yaklaşımların önemi üzerinde durulmuştur. Çalışma, kapsamlı bir literatür taraması yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, aktif çamur ünitelerinde karşılaşılan operasyonel sorunlar, artan kirlilik yükünün etkileri ve bu sorunlara çözüm olarak önerilen yenilikçi yaklaşımlar incelenmiştir. Elde edilen bulgular, atıksu arıtma tesislerinin kapasitelerini artırmadan etkin bir şekilde kirlilik yükünü yönetme stratejilerinin çevresel ve ekonomik faydalarını ortaya koymuştur. Ayrıca, önerilen stratejilerin gerçek dünya uygulamalarındaki etkinliği ve uygulanabilirliği konusunda gelecekte yapılacak saha çalışmaları ve deneysel veri analizlerine ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. Göçmen nüfusundaki dramatik artış, şehirde organik kirleticiler üreten sanayi sektörlerinin plansız genişlemesi (örneğin gıda endüstrisi) veya sanayi bölgelerinin hızlı büyümesi, atık su arıtma tesislerinin önceden planlanandan önce genişletilmesini gerektirebilir. Artan organik yük karşısında aktif çamur ünitelerinin hacminin genişletilmesi gerekmeden önce uygulanabilecek çeşitli stratejiler bulunmaktadır. Bu çalışmada, 500 mg/L giriş toplam KOİ konsantrasyonuna ve 480 mg/L biyolojik parçalanabilir KOİ konsantrasyonuna sahip varsayımsal atık su örneği ile bu stratejiler çalışılmıştır. Varsayımsal çalışmada, debi 1000 m3/gün'den 3000 m3/gün'e çıkarılmıştır. Modelin gösterdiği gibi, organik yükün üç kat artmasıyla başa çıkmak için reaktör hacmi sabit tutularak XSS (toplam süspansiyonlu katılar) konsantrasyonunun 2 kg/m3'ten 6 kg/m3'e çıkarılması veya çamur yaşının 8 günden 2 güne düşürülmesi gerekebilir. Ayrıca, çalışmadan bağımsız şekilde, reaktördeki özgül büyüme oranını artırmak için sıcaklık kontrolü veya membran filtrasyonu gibi yaklaşımlar da kullanılabilir görünmektedir. Her bir strateji, uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken hususlarla beraber detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore and evaluate strategies that can be implemented in activated sludge processes to manage increasing pollution loads without expanding reactor volumes. Focusing on the optimization of the activated sludge process, which is of great importance for sustainable water management and environmental protection, the study emphasizes the significance of operational, biological, and chemical process optimizations, as well as advanced technologies and innovative approaches, for reducing energy consumption, lowering operational costs, and enhancing process efficiency. Conducted through an extensive literature review, this work examines the operational challenges encountered in activated sludge units, the impacts of increasing pollution loads, and innovative approaches proposed as solutions to these issues. The findings reveal the environmental and economic benefits of strategies for effectively managing pollution loads in wastewater treatment facilities without the need to increase their capacities. Moreover, the thesis highlights the need for future field studies and experimental data analysis to better understand the effectiveness and applicability of the proposed strategies in real-world applications. Dramatic increases in the immigrant population, unplanned expansion of industrial sectors producing organic pollutants in the city (e.g. food industry) or rapid growth of industrial zones may require expansion of wastewater treatment plants earlier than planned. There are various strategies that can be implemented before the volume of activated sludge units needs to be expanded in the face of increasing organic load. In this study, these strategies are discussed with a fictional wastewater example with an influent total COD concentration of 500 mg/L and a biodegradable COD concentration of 480 mg/L. In the modeling, the flow rate was increased from 1000 m3/day to 3000 m3/day. As the model shows, to cope with a threefold increase in organic load it may be necessary to increase the XSS (total suspended solids) concentration from 2 kg/m3 to 6 kg/m3 or reduce the sludge age from 8 days to 2 days, while keeping the reactor volume constant. Additionally, regardless of the model, approaches such as temperature control or membrane filtration appear to be available to increase the specific growth rate in the reactor. Each strategy is explained with points to consider during implementation.