Yaban hayvanı üretim istasyonunda yetiştirilen Arap Kum Ceylanı (Gazella marica) yavrularında bazı bireysel, sosyal ve beslenme davranışları
Some individual, social and feeding behaviours of Arabian Sand Gazelles (Gazella marica) fawns in a wildlife breeding station
- Tez No: 877063
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ORMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada yaban hayvanı üretim istasyonunda yetiştirilen ceylan yavrularıyla doğada serbest halde yaşayan ceylan yavrularında yapılmış olan çalışmalar arasındaki beslenme ve davranış ilişkilerindeki benzerlikler ile farklılıklar araştırılmıştır. Çalışmada el dürbünü, teleskop, dijital kamera, cep telefonu ve kronometre kullanılmıştır. Odak Hayvan Örnekleme Metoduyla Mayıs 15-31 tarihinden Ağustos 1-31 tarihleri de dâhil olmak üzere toplam 401 saat ceylan yavruları gözlemlenmiş ve davranışları kaydedilmiştir. Her davranış için farklı sayıda yavrular üzerinden gözlem yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the similarities and differences in nutritional and behavioral relationships between gazelle fawns raised in a wild animal breeding station and studies conducted on gazelle fawns living in wild were investigated. In the study, binoculars, telescope, digital camera, mobile phone and stopwatch were used. With the Focal Animal Sampling Method, gazelle fwans were observed and their behavior recorded for a total of 401 hours, from May 15-31 to August 1-31. Observations were made on a different number of offspring for each behavior.