Sedanter kadınlarda sekiz haftalık havuz egzersizlerinin bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effect of eight weeks of pool exercises on some physical fitness parameters in sedentary women
- Tez No: 877121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF HABİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, sedanter kadınlarda 8 haftalık havuz egzersizlerinin belirli fiziksel uygunluk parametrelerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmamız Niğde ilinde yaşayan 33-44 yaş aralığındaki 30 sedanter kadının gönüllü olarak katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarımız Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki temel yüzme eğitimi kursuna başvuran bireylerden, gönüllük esasıyla rastgele olarak seçilmiştir. Katılımcılara 8 hafta boyunca haftada 3 gün günde bir buçuk saat olmak üzere temel yüzme eğitimi ve 10 farklı havuz içi egzersiz hareketinden oluşan antrenman programı uygulanmıştır. Katılımcıların fiziksel uygunluk bileşenlerini belirlemede ön ve son test olarak ölçümler alınmış ve toplanan veriler, SPSS 27.0 programı ile değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Bireylerin vücut ağırlığı, esneklik, sağ ve sol pençe, sırt ve bacak kuvvetleri, sağlık topu fırlatma, deri kıvrım kalınlıkları, yağ oranı ve solunum düzeyleri parametrelerinin karşılaştırılmasında bağımlı gruplar T-testi, dikey sıçrama, femur deri kıvrım kalınlığı, inspirasyon ve ekspirasyon düzeylerinin karşılaştırılmasında ise Wilcoxon işaretli sıra testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of 8-week pool exercises on certain physical fitness parameters in sedentary women. Our study was carried out with the voluntary participation of 30 sedentary women aged between 33-44 years living in Niğde province. Our participants were randomly selected on a voluntary basis from the individuals who applied to the basic swimming training course provided by Niğde Provincial Directorate of Youth and Sports. The participants received a training programme consisting of basic swimming training and 10 different in-pool exercises for one and a half hours a day, 3 days a week for 8 weeks in total. In determining the physical fitness components of the participants, measurements were taken with 11 different measuring instruments as pre and post-test and the collected data were compared in terms of variables with SPSS 27.0 programme. Dependent groups T-test was used to compare body weight, flexibility, right and left hand, back and leg strength, medicine ball throwing, triceps and suprailiac skinfold thickness, fat ratio and respiration levels, and Wilcoxon signed rank test was used to compare vertical jump, femur skinfold thickness, inspiration and expiration levels.