Son dönem Osmanlı bilginlerinden Necib Asım'ın ışık ve ısı başlıklı kitabı üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the book light and heat by Necib Asım, one of the last Ottoman scholars
  1. Tez No: 877142
  2. Yazar: İLKAY ZEYNEP EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GAZİ TOPDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında 19. yüzyıl Osmanlı dönemindeki ışık ve ısı tasavvurunu belirlemek amacıyla Necib Asım'ın 1886 yılında yayımlanan fen alanında kaleme alınmış Ziya ve Hararet isimli eseri Osmanlı Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılmış ve incelenmiştir. Türkiye Türkçesine aktarılan eserin içeriğinin dönemin bilgi düzeyini yansıtıp yansıtmadığı ışık ve ısı konularının tarihsel gelişimi dikkate alınarak belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sürecinin sonunda eserin, ışık ve ısı konularının akademik bir kaygı ile ele alınmadığı tespit edilmiştir. Müellifin daha çok halkın bilgilenmesini amaç edindiği ve bu bilgilerin günlük hayatta kullanılması için yol gösterici bir tavır sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to determine the understanding of light and heat in the 19th century Ottoman period, Necib Asım's Ziya ve Hararet (Light and Heat), published in 1886 and written in the field of science, was translated from Ottoman Turkish into Turkish and analyzed. Whether the content of the work translated into Turkey Turkish reflects the level of knowledge of the period was tried to be determined by considering the historical development of light and heat issues. At the end of the study process, it was determined that the work did not contain new information on light and heat and was not handled with an academic concern. Rather, it was determined that the author aimed to inform the public and exhibited a guiding attitude towards the use of this information in daily life.