Factors affecting cyber resilience in finance sector in Turkey
Türkiye finans sektöründe siber dayanıklılığı etkileyen faktörler
- Tez No: 877169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN GÖKÇÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Türkiye finans sektöründe siber dayanıklılığı etkileyen faktörleri belirlemeyi ve bu faktörler arasındaki ilişkileri Interpretive Structural Modeling (ISM) metodu kullanarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında, literatür taraması yapılarak siber dayanıklılığı etkileyen faktörler belirlenmiştir. Google Scholar, ScienceDirect, Scopus ve ResearchGate gibi akademik veri tabanlarında yapılan araştırmalar sonucunda, son 5 yılda yayınlanmış ve siber dayanıklılığa etki eden faktörleri inceleyen 26 çalışma analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda, 9 temel faktör belirlenmiştir. Daha sonra, Türkiye finans sektöründe (kamu ve özel bankalar) siber dayanıklılık alanında deneyimli 19 uzmanla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde, belirlenen 9 faktörün birbirlerini nasıl etkilediği ve desteklediği sorgulanmıştır. Uzmanların geri bildirimleri doğrultusunda, ISM metodu kullanılarak faktörler arasındaki ilişkiler yapısal bir model şeklinde gösterilmiştir. Bu çalışma, Türkiye finans sektöründe siber dayanıklılığın geliştirilmesine yönelik stratejilerin belirlenmesinde ve uygulanmasında katkı sağlayacaktır. Özellikle, faktörler arasındaki ilişkilerin ortaya konması, finans kurumlarının kaynaklarını daha etkin bir şekilde kullanmalarına ve siber saldırılara karşı daha dirençli hale gelmelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the factors affecting cyber resilience in the Turkish financial sector and to reveal the relationships between these factors using Interpretive Structural Modeling (ISM) method. In the first stage of the study, the factors affecting cyber resilience were identified through a literature review. As a result of research in academic databases such as Google Scholar, ScienceDirect, Scopus and ResearchGate, 26 studies published in the last 5 years and examining the factors affecting cyber resilience were analyzed. As a consequence of these analyzes, 9 main factors were identified. Then, interviews were conducted with 19 experts experienced in cyber resilience in the Turkish financial sector (public and private banks). In these interviews, it was questioned how the 9 factors affect and support each other. Based on the experts' feedback, the relationships between the factors were represented as a structural model using the ISM method. This study will contribute to the identification and implementation of strategies to improve cyber resilience in the Turkish financial sector. In particular, revealing the relationships between the factors will help financial institutions to utilize their resources more effectively and become more resilient against cyber-attacks.