Timpanoplasti sonrası östaki fonksiyonlarının sintigrafik testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of middle ear ventilation after tympanoplasty by scintigraphy
- Tez No: 877168
- Danışmanlar: UZMAN AYŞE İRİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Orta kulağın havalanması konusunda günümüzde ortak bir fikir birliği oluşmamış olup östaki tüpünün orta kulak havalanmasına etkisi tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada: timpanoplasti sonrası erken dönemde (2-6 aylar arası) östaki fonksiyonlarının araştırılması yanında objektif bir östaki fonksiyon testi arayışı amacıyla greft başarısı olan 9 tek taraflı, 4 çift taraflı kronik otitis medialı hastalar ile kontrol grubunu oluşturan tip A timpanograma sahip 5 kişi sintigrafik yöntemle incelendi. Sintigrafik yöntemler içerisinde minimal invaziv olması ve etkinliğinin diğer yöntemlere benzemesi nedeniyle nazal püskürtme-valsalva yöntemi seçildi. Timpanoplasti yapılan hastalarla kontrol grubu arasında östaki tüpü klirens fonksiyonu açısından anlamlı fark bulunmazken (P > 0.05), ventilasyon fonksiyonları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur (P < 0.05). Buna karşılık iki taraflı kronik otitis medialı hastalar ile tek taraflı kronik otitis medialı hastalar karşılaştırıldığında östaki tüpü ventilasyon ve klirens fonksiyonları açısından anlamlı fark izlenemedi (P > 0.05). Postoperatif erken dönemde yapılan timpanogram testinde ağırlıklı olarak B tipi timpanpgram izlendi. Bu durum kullanılan temporal kas derin fasiyasının kalın ve esnekliğinin az olmasına bağlandı. İnceleme sonucunda timpanoplasti sonrası erken dönemde östaki tüpünün klirens fonksiyonu normale dönmesine karşın ventilasyon fonksiyonu düzelmediği, sintigrafik yöntemin östaki tüpü fonksiyonlarını saptamada güvenle kullanılabilecek objektif bir yöntem olduğu ve postoperatif dönemde timpanogramın yeterli bilgi sağlayamayacağı kanatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, there is no consensus on the issue of middle ear ventilation, and the effect of the eustachian tube on middle ear ventilation continues to be a subject of debate. In this study, in order to investigate eustachian functions in the early period (between 2-6 months) after tympanoplasty and to search for an objective eustachian function test, 9 unilateral and 4 bilateral chronic otitis media patients with graft success and 5 people with type A tympanograms forming the control group were examined by scintigraphic method. Among the scintigraphic methods, the nasal spray-valsalva method was chosen because it is minimally invasive and its effectiveness is similar to other methods. While there was no significant difference in eustachian tube clearance function between patients who underwent tympanoplasty and the control group (P > 0.05), the difference in ventilation functions was found to be significant (P < 0.05). On the other hand, when patients with bilateral chronic otitis media were compared with patients with unilateral chronic otitis media, no significant difference was observed in terms of eustachian tube ventilation and clearance functions (P > 0.05). In the tympanogram test performed in the early postoperative period, predominantly type B tympanogram was observed. This situation was attributed to the thickness and low flexibility of the deep fascia of the temporalis muscle used. As a result of the examination, it was concluded that although the clearance function of the eustachian tube returned to normal in the early period after tympanoplasty, the ventilation function did not improve, the scintigraphic method is an objective method that can be used safely to determine eustachian tube functions, and the tympanogram cannot provide sufficient information in the postoperative period.