Evaluation of the effects of green-synthesized gold nanoparticles on LPS-induced in vitro neuroinflammation
Yeşil sentez yöntemi ile sentezlenen altın nanoparçacıklarının LPS ile indüklenen in vitro nöroinflamasyon üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 877172
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. CANAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Merkezi sinir sisteminde (CNS) çeşitli hücre tiplerinin yol açtığı inflamatuar tepkilerle karakterize nöroinflamasyon, önemli bir hastalık durumudur. Lipopolisakkarit (LPS) maruziyeti, araştırma modellerinde nöroinflamasyonu uyarmanın yaygın yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada, altın nanoparçacıklarının (AuNP'ler) LPS kaynaklı nöroinflamasyona karşı terapötik bir strateji olarak etkisini araştırmayı amaçladık. AuNP'leri seçmemizin nedeni, iltihabı düzenlemek için bağışıklık hücreleriyle etkileşimleri, pro-inflamatuar sitokin üretimini azaltmaları, antioksidan özellikleriyle serbest radikal hasarını hafifletmeleri, kan-beyin bariyerini (BBB) onarma potansiyelleri ve GSK-3β gibi bazı genlerin aktivitesini modüle ederek anti-inflamatuar yanıtı desteklemeleri gibi umut vadeden özellikleridir. Ayrıca, AuNP'ler hedefli ilaç taşıma araçları olarak kullanılabilirler. LPS kaynaklı nöroinflamasyonun çözülmesinde AuNP'ler umut verici olsa da, bu etkileri nasıl gerçekleştirdiklerinin mekanizmasını tamamen anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu, yeni bir araştırma alanı olup AuNP'lerin nöroinflamasyonu nasıl baskıladığı konusundaki kesin mekanizmaların daha ayrıntılı çalışılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroinflammation, a condition that is characterized through the inflammatory responses within the central nervous system (CNS), and it's triggered by various cell types. Lipopolysaccharide (LPS) exposure is one of the common methods that using to induce neuroinflammation in research models. This study aims to investigate the capability of gold nanoparticles (AuNPs) as a therapeutic strategy against LPS-induced neuroinflammation. AuNPs were used because of their exclusive properties such as the interaction with immune cells to regulate inflammation¸ the reduction of pro-inflammatory cytokine production, the antioxidant properties, mitigating free radical damage to support the blood-brain barrier (BBB) repair, restricting further inflammatory cell infiltration, modulation of some genes such as the GSK-3β activity, and encouraging an anti-inflammatory response which might have an efficacy as drug delivery vehicles for targeted transport of anti-inflammatory drugs or neuroprotective agents. While the AuNPs exhibit a promise for combating LPS-induced neuroinflammation, further research is needed to fully understand the mechanisms through which they exert these effects. This is a new area of investigation, and the precise mechanisms by which AuNPs counteract neuroinflammation require further elucidation.