Evaluation of green-synthesized copper oxide nanoparticles on differentiated SH-SY5Y neuroblastoma cell's viability and miR-128-1 expression in Parkinson's disease model
Yeşil sentezlenmiş bakır oksit nanopartiküllerinin Parkinson hastalık modelinde diferansiye SH-SY5Y nöroblastoma hücresinin canlılığı ve miR-128-1 ekspresyonu üzerinde değerlendirilmesi
- Tez No: 873351
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BAĞCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Parkinson hastalığı (PD), yaşa bağlı ilerleyici, zayıflatıcı bir motor bozukluktur ve Alzheimer hastalığından sonra en sık görülen ikinci nörodejeneratif hastalıktır. PD, substantia nigra kompaktındaki (SNc) dopaminerjik nöronların kaybı ve Lewy cisimciklerinin birikmesi ile karakterizedir ve esas olarak klinik semptomlara dayanarak teşhis edilir. miRNA'lar, transkripsiyon sonrası gen regülasyonunda anahtar role sahip, kodlamayan küçük RNA'lardır. Birçok miRNA'nın ekspresyonundaki değişiklikler, PH'nin Alzheimer, Parkinson, frontotemporal demans, amiyotrofik lateral skleroz ve çoklu sistem atrofisi gibi nörodejeneratif hastalıklardan ayırıcı tanısında kullanılabilir. Bakır, tüm türlerde bulunan ve temel biyolojik süreçlerde çeşitli işlevlere hizmet eden biyoaktif bir metaldir. Sınırlı bakır alımı bir sorundur, ancak önerilen besin kaynağının üzerindeki bakır miktarları da sorun yaratır ve hızla toksisitenin ortaya çıkmasına neden olur. Bakır zehirlenmesinin Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların seyriyle ilişkili olduğu veya bu hastalıkların seyrine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. -Sinüklein amiloid birikiminin, beyindeki nöronal nörodejeneratif hastalıkların gelişiminde önemli bir unsur olduğu kabul edilmektedir ve araştırmacılar, protein agregasyonunu tetikleyebilen bakır oksit (CuO) nanopartikülleri gibi tıbbi uygulamaları olan çeşitli tehlikeli maddeleri araştırmaktadır. . SH-SY5Y insan nöroblastoma hücre dizisi, daha fazla dopaminerjik nöron benzeri hücre elde etmek için genellikle all-trans-retinoik asit kullanılarak farklılaştırılır. Ancak bu farklılaşmış hücrelerin MMP+ ve 6-OHDA gibi nörotoksinlere karşı farklı tepkileri vardır. Bu projenin amacı 6-OHDA'nın hem farklılaşmış hem de farklılaşmamış SH-SY5Y hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkilerini karşılaştırmaktır. Ek olarak proje, Aloe vera özü kullanarak çevre dostu bakır oksit nanopartiküllerini (CuONP'ler) sentezlemeyi ve bunların 6-OHDA ile tedavi edilen hem farklılaşmış hem de farklılaşmamış SH-SY5Y hücreleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma, bakır oksit nanopartiküllerinin Parkinson hastalığını taklit eden SH-SY5Y hücre hatlarında miR-128-1 ekspresyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hedefler arasında nöroblastoma hücre dizisi SH-SY5Y'nin Parkinson hastalığındakilere benzeyen nöron benzeri hücrelere dönüştürülmesi, toksisiteyi değerlendirmek için bu hücrelerin bakır oksit nanopartiküllerine maruz bırakılması, aday miRNA'nın (miR-128-1) izolasyonu ve analiz yer alıyor. izole edilmiş miRNA'nın ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi ve ardından kapsamlı veri analizi.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a progressive age-related debilitating motor disorder and the second most common neurodegenerative disease after Alzheimer's disease. PD is characterized by loss of dopaminergic neurons in the substantia nigra compact (SNc) and accumulation of Lewy bodies, and is diagnosed mainly based on clinical symptoms. miRNAs are small non-coding RNAs with a key role in post-transcriptional gene regulation. Changes in the expression of many miRNAs can be used for differential diagnosis of PD from neurodegenerative diseases such as Alzheimer's, Parkinson's, frontotemporal dementia, amyotrophic lateral sclerosis, and multiple system atrophy. Copper is a bioactive metal that is present in all species and serves a variety of functions in fundamental biological processes. Limited copper intake is a problem, but copper amounts over the recommended dietary supply are also troublesome and quickly cause toxicity to show. Copper poisoning is thought to be associated with or contribute to the course of neurodegenerative diseases including Alzheimer's and Parkinson's. The buildup of -synuclein amyloid is recognized to be a major element in the development of neuronal neurodegenerative diseases in the brain, and researchers are looking at several hazardous substances with medicinal applications, such as copper oxide (CuO) nanoparticles, which can induce protein aggregation. SH-SY5Y human neuroblastoma cell line is usually differentiated using all-trans-retinoic acid to achieve more dopaminergic neuron-like cells. However, these differentiated cells have different responses to neurotoxins such as MMP+ and 6-OHDA. The aim of this study is to compare the cytotoxic effects of 6-OHDA on both differentiated and undifferentiated SH-SY5Y cell lines. Additionally, the study seeks to synthesize eco-friendly copper oxide nanoparticles (CuONPs) using Aloe vera extract and investigate their impact on both differentiated and undifferentiated SH-SY5Y cells treated with 6-OHDA. Furthermore, the study aims to assess the effects of copper oxide nanoparticles on the expression of miR-128-1 in SH-SY5Y cell lines mimicking Parkinson's disease. The objectives include the transformation of the neuroblastoma cell line SH-SY5Y into neuron-like cells resembling those in Parkinson's disease, exposure of these cells to copper oxide nanoparticles to evaluate toxicity, isolation of candidate miRNA (miR-128-1), and analysis of the expression levels of the isolated miRNA, followed by comprehensive data analysis.