Finansal gelişme ve yeşil teknolojik inovasyonun çevre kalitesi üzerindeki etkisi
The impact of financial development and green technological innovation on environmental quality
  1. Tez No: 877178
  2. Yazar: ZEKİYE ÖRTLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİSE ILIKKAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Finansal gelişme, bir ülkenin finans piyasasında kullanılan araçların çeşitliliği ve finansal sistemin gelişiminin bir göstergesidir. Yeşil teknolojik inovasyon ise çevre dostu teknolojilerin uygulanması ve geliştirilmesi sürecidir. Bu teknolojiler, çevresel problemlerin çözümüne yönelik inovatif yöntemler sunarak sürdürülebilir kalkınmayı sağlamaktadır. Bu tezde, finansal gelişme ve yeşil teknolojik inovasyon değişkenlerinin çevre kalitesi ile olan ilişkisi incelenmiştir. Ampirik analizler, finansal gelişme ve yeşil teknolojik inovasyonun çevre kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Bu tezin amacı, finansal gelişme ve yeşil teknolojik inovasyonların çevre kalitesi üzerindeki etkilerini ampirik olarak değerlendirmektir. Öncelikle Temel Bileşenler Analizi (PCA) ile seçilmiş ülkeler için finansal gelişme endeksi oluşturulmuştur. Sonrasında Sistem Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) kullanılarak yapılan analizler sonucunda, finansal gelişme ve yeşil teknolojik inovasyonun çevre kalitesi üzerinde önemli ve anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial development is an indicator of the diversity of instruments used in a country's financial market and the development of the financial system. Green technological innovation is the process of applying and developing environmentally friendly technologies. These technologies provide sustainable development by offering innovative methods for solving environmental problems. In this thesis, the relationship between financial development and green technological innovation variables and environmental quality is analyzed. Empirical analysis evaluated the effects of financial development and green technological innovation on environmental quality. The aim of this thesis is to empirically evaluate the effects of financial development and green technological innovations on environmental quality. Firstly, a financial development index was constructed for selected countries using Principal Component Analysis (PCA). Then, as a result of the analysis using the System Generalized Method of Moments (GMM), it was found that financial development and green technological innovation have significant and significant effects on environmental quality.