Dünya gastronomi müzelerinin analizi ve Türkiye'de ygulanabilirliği üzerine bir araştırma
A research on the analysis of world gastronomy museums and their applicability in Turkey
- Tez No: 877179
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı dünyada bulunan gastronomi müzelerini temalarına göre kategorize ederek karşılaştırmalı analizini yapmak ve dünyada örnekleri bulunan ancak Türkiye'de kurulmamış olan gastronomi müzelerinin Türkiye'de uygulanabilirliklerini önerilerle ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, dünyada bulunan gastronomi müzelerinin tamamı oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise, amaçlı örneklem doğrultusunda, resmî internet sayfası bulunan dünya gastronomi müzeleri oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışma kapsamında dünya gastronomi müzelerinin resmî internet sitelerine içerik analizi yapılmıştır. Yapılan içerik analizi neticesinde elde edilen veriler birbiri ile karşılaştırılmış ve Türkiye'de kurulmamış olan gastronomi müzelerinin Türkiye'de uygulanabilirlikleri ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda dünya gastronomi müzelerinin çoğunun resmî internet sitesi bulunmadığı, resmî internet sitesi bulunanların ise resmî internet sitelerinde bazı eksiklikler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca dünyada örnekleri bulunan sebze ve meyve müzelerinden, tuz müzelerinden ve şeker pancarı müzesinden Türkiye'de bulunmadığı sonucuna varılmış ve bu müzelerin Türkiye'de uygulanabilirlikleri ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to categorize the gastronomy museums in the world according to their themes and to make comparative analysis and to reveal the applicability of gastronomy museums in Turkey with examples in Turkey. The universe of the research constitutes all the gastronomy museums in the world. The sample of the study is the world gastronomy museums with an official website in line with the purpose of the sample. In this context, content analysis was performed on official websites of world gastronomy museums. As a result of the content analysis, the data obtained were compared with each other and the applicability of gastronomy museums that were not established in Turkey were revealed in Turkey. As a result of the research, it was concluded that most of the world gastronomy museums do not have an official website, and those who have official websites have some deficiencies on the official websites. In addition, it was concluded that the vegetables and fruit museums, salt museums and Sugar Beet Museum, which have samples in the world, are not found in Turkey and suggestions were made regarding the applicability of these museums in Turkey.