Banka hukukunda sır kavramı
  1. Tez No: 877206
  2. Yazar: ERDİ HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇAĞRI ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bir güven kurumu olarak bankalar için müşterilerine ait sır niteliğindeki bilgileri gizli tutmak ve korumak temel yükümlülükler arasındadır. Bankalar müşteri ilişkisi kurulmadan önce var olan müşterilere ait sır niteliğindeki bilgileri bankacılık faaliyetleri gereği elde ettiği gibi aynı zamanda müşteri ilişkisinin kurulmasından sonra söz konusu sır niteliğindeki bilgilerin oluşmasında da doğrudan bir rol üstlenmektedir. Sır niteliğindeki bilgilere bu kadar çok temas eden bankaların, söz konusu sırların saklanmasına yönelik yükümlülüklerinin yasal düzenlemelerle belirlenmesi son derece makul bir neticedir. Bu bağlamda 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun“Sırların Saklanması”başlıklı 73. maddesi ile bankaların sır niteliğindeki bilgilere ilişkin temel yükümlülükleri düzenlenmiş ve akabinde düzenleyici otorite olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 2021 yılında Sır Niteliğindeki Bilgilerin Paylaşıl-ması Hakkında Yönetmelik yayımlanmıştır. İşbu çalışmada yasal düzenlemeler çerçevesinde bankaların sır niteliğindeki bilgilere ilişkin yükümlülüklerinin tespit ve incelenmesi hedeflenmektedir. Bu kap-samda çalışmanın ilk bölümünde öncelikle sır saklama yükümlülüğü ile bu yükümlü-lüğün süjelerine ilişkin temel kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve ikincil düzenlemeler ile bankaların sır saklama yükümlülüğünün kapsamı ve istisna halleri incelenmiştir. Son kısımda ise yükümlülüğe aykırı hareket etme halinde meydana gelebilecek hukuki neticeler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As an institution of trust, banks have a fundamental obligation to keep and protect the confidential information of their customers. Banks obtain the confidential information of their customers before the establishment of a customer relationship as part of their banking activities and also play an active role in the formation of such confidential information after the establishment of the customer relationship. It is a reasonable conclusion that the obligations of banks, which are in contact with confidential information to such an extent, should be determined by legal regulations for the protection of such secrets. In this context, Article 73 of the Banking Law No. 5411 titled“Keeping Secrets”regulates the basic obligations of banks regarding con-fidential information, and subsequently, the Regulation on Sharing Confidential In-formation was published by the Banking Regulation and Supervision Agency in 2021. This study aims to identify and analyze the confidentiality obligations of banks within the framework of legal regulations. In this context, in the first part of the study, the basic concepts regarding the obligation to keep secrets and the subjects of this obligation are explained. In the second part of the study, the Banking Law No. 5411 and secondary regulations and the scope and exceptions of the banks' con-fidentiality obligation are analyzed. In the last part, the legal consequences that may occur in case of acting contrary to the obligation are analyzed.