Yapay zeka tabanlı dijital reklam içeriği optimizasyonu ve etkinliğinin incelenmesi
User benefits of artificial intelligence-based digital advertising content optimization review
- Tez No: 877227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK CEBECİ PERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojide kaydedilen hızlı ve sürekli ilerlemeye paralel olarak yapay zeka insan hayatının doğal bir parçası haline gelmiştir. Yapay zeka aracılığıyla iş yapma biçimleri değişmiştir ve dijital reklamlar yaygın şekilde kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı yapay zeka tabanlı dijital reklam içeriği optimizasyonu ve etkinliğinin kullanıcılara faydasını incelemektir. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden odak grup çalışması kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre yapay zeka tabanlı dijital reklamlar, doğru hedef kitleye ulaşmayı sağlamakta ve marka bilinirliğini artırmaktadır. Tüketiciler, yapay zeka tabanlı dijital reklamlarla sık sık karşılaşmaktadır ve bu reklamlar ihtiyaca yönelik satın alma davranışı konusunda başarı sağlamaktadır. Çalışmanın sonuçları yakın gelecekte yapay zeka tabanlı dijital reklamların daha fazla kullanılması yönündeki beklentiler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the rapid and continuous progress made in technology, artificial intelligence has become a natural part of human life. Ways of doing business have changed through artificial intelligence and digital advertisements have become widely used. The purpose of this study is to examine the benefits of artificial intelligence-based digital advertising content optimization and effectiveness to users. Focus group study, one of the qualitative research techniques, was used in the study. According to the results obtained, artificial intelligence-based digital advertisements ensure reaching the right target audience and increase brand awareness. Consumers frequently encounter artificial intelligence-based digital advertisements, and these advertisements provide success in need-oriented purchasing behavior. The results of the study show that there are expectations for increased use of artificial intelligence-based digital advertisements in the near future.