Turizm fakültelerinde yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde kullanılan bazı ders kitaplarının betimsel analizi
Descriptive analysis of some coursebooks used in teaching English as a foreign language at tourism faculties
- Tez No: 877234
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dil, iletişimin temel yapı taşlarını oluşturan en önemli öğedir, ve insanoğlu geçmişten günümüze eğitim, ticaret, sağlık, sosyal ilişkiler, turizm gibi birçok alanda dili aktif bir biçimde kullanmaya çalışmıştır; ancak globalleşen yaşam eksenimizde insan nüfusunun ileri düzeyde artmasından ötürü tüm dünyada ortak bir dile ihtiyaç duyulmuştur. Bu ortak dil, bireylerin farklın ihtiyaçlarından ve ülkelerin durumundan doğmuş olsa bile, günümüzde İngilizce dünya dili olup birçok eğitim kuruluşunun programlarında eğitim dili olarak kullanılmaktadır. Turizm Fakülteleri de ulusal ve uluslararası hizmet yelpazesinde istihdam sağlamak için birçok bölümünde İngilizce dersini aktif bir biçimde entegre etmiştir. Turizm rehberliği bölümlerinin en önemli beceri dersleri haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, turizm fakültelerinde İngilizce olarak yabancı dil eğitiminde öğrenciler için kullanılan birkaç ders kitabının betimsel bir analizini yapmaktır. Bu çalışmada, ders kitaplarının dil öğretiminde kullanılmasının avantajları ve dezavantajlarının yanı sıra, İngilizce ders kitaplarının bu amaç için kabul edilebilirliği de analiz edilecektir. Çalışma kapsamında; Turizm fakültelerinin bazı bölümlerinde İngilizce eğitiminde kullanılan ders kitapları olarak“New Total English”,“Speakout English-Integrated Skills, ”Tourism 2" gibi kitaplar ele alınacaktır. Bu çalışma kapsamında, materyallerde kullanılan birtakım doğru yaklaşımlar ve yöntemler belirlenmiş olup, bu materyallerin analizi bağlamında verilere yer verilmiştir. Çalışma kapsamında söz konusu eserler betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda bu eserlerin hem mesleki hem de dil gelişimi bağlamında turizm fakültelerinde okuyan öğrenciler için olumlu dönütler sunduğu, öğrencilerin dil gelişiminde gerekli olan dört beceriyi başarılı bir şekilde geliştirdiği ve hedef dilde gerekli mesleki kelimeleri edindiği saptanmıştır. Son olarak bu çalışmanın yabancı dil eğitiminde kaynak ders kitaplarının seçiminde daha özenli olunacağı ve öğrencilerin dil gelişimlerini destekleyecek faaliyetlerde daha etkin olacağı umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Language is the most significant element forming the basic basements of communication, and human beings have tried to use language actively in many fields such as education, trade, health, social relations, tourism from past to present; however, in our globalised life axis, a common language is needed all over the world due to the advanced increase in human population. Even if this common language has arisen from the different needs of individuals and the situation of countries, today English is regarded as the world language and used as the language of education in the programmes of many educational institutions. Tourism faculties have also actively integrated English courses in many of their departments in order to provide employment in national and international service range. It has become the most important skill courses of tourism guidance departments. The main purpose of this study is to make a descriptive analysis of several textbooks used for students in foreign language education in English in tourism faculties. In this study, the advantages and disadvantages of using textbooks in language teaching as well as the acceptability of English textbooks for this purpose will be analysed. Within the scope of the study; books such as“New Total English”,“Speakout English-Integrated Skills, ”Tourism 2" are discussed as textbooks used in English language teaching in some departments of tourism faculties. Within the scope of the study, these works were interpreted by descriptive analysis method. As a result of the study, it was found that these works provide positive feedback for students studying in tourism faculties in terms of both professional and language development, students successfully developed the four skills necessary for language development and acquired the necessary professional vocabulary in the target language. Finally, it is hoped that this study will be more attentive in the selection of resource textbooks in foreign language education and will be more effective in activities to support students' language development.