İnşaat sözleşmelerinde iş sahibinin işbirliği eylemleri
Cooperation actions of the business owner in construction contracts
- Tez No: 877235
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
İnşaat sözleşmenin temel amacı belirli bir inşaatın meydana getirilmesinin sağlanmasıdır. Bu kapsamda, yüklenicinin temel borcu sözleşmede kararlaştırılan bir inşaatı yapma ve bu inşaatı teslim etme; iş sahibinin temel borcu ise bir bedelin ödenmesidir. Ancak inşaatın yapımı uzun, karmaşık zamana yayılan bir süreç olduğundan inşaatın meydana getirilebilmesi için iş sahibinin bedel ödeme borcu yanı sıra belirli davranışlarda bulunması da gerekmektedir. Başka bir ifadeyle inşaatın meydana getirilmesi sürecinde, iş sahibinin yüklenici ile işbirliğine yönelik eylemlerde bulunması zorunludur. İş sahibinin işbirliğinde bulunma eylemlerine dair Türk Hukukunda genel yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu sebeple, iş sahibinin işbirliği eylemlerinin hukuki nitelendirmesi yapılmış, işbirliği eylemleri doktrinsel görüşler, uygulama ve yargı kararları eşliğinde somutlaştırılmıştır. İş sahibinin işbirliğinde bulunma eylemlerine yönelik doktrinde görüş birliğinin bulunmaması nedeniyle iş sahibinin işbirliği eylemini ihlali farklı sonuçlara sebebiyet vermektedir. Çalışmada iş sahibinin işbirliği eylemini yerine getirmemesi sonucu olarak iş sahibinin alacaklı sıfatıyla temerrüdü, iş sahibinin borçlu sıfatıyla temerrüdü ve akdin müspet ihlali hallerine yer verilmiştir:
Özet (Çeviri)
The primary purpose of a construction contract is to ensure building of a specific construction. Within this scope, the basic obligations of the contractor are to carry out a construction as agreed upon in the contract and deliver this construction. Whereas the main obligation of the business owner is to make a payment. However, since the construction process is a long, complex and spreading over time, business owner must also engage in certain behaviors to carry out a construction in addition to the obligation to pay. In other words, it is mandatory for the business owner to take cooperative actions with the contractor during the carrying out building process. There is no general legal regulation in Turkish law regarding the business owner's acts of cooperation. Therefore, the legal characterization of the business owner's cooperative actions has been made, cooperative actions has been objectivized in with doctrinal opinions, practices, and judicial decisions. Due to the lack of consensus in doctrine regarding the actions of cooperation by the business owner, the breach of cooperation by the business owner causes different consequences. In this study, the cases of default of the business owner as a creditor, default of the business owner as a debtor, and conclusive breach of contract as a result of the business owner's failure to fulfill the act of cooperation are included.