Sinemada mekân algısı: Jean-Luc Godard'ın nefret (Le Méprıs) filmi
Spatial perception in cinematic space: Jean-Luc Godard's film 'Contempt' (Le Mépris)
  1. Tez No: 877264
  2. Yazar: CEMRE NAZ ATLAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TULUM OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sinema, mekân ve algı kavramlarına açıklık getiren bu tez çalışması, sinema ve mekân arasındaki ilişki üzerinden sinemasal mekânın algılanmasını ele almaktadır. Film üzerinden sinemasal mekânlarda karşılaşılan tasarım kurgusunun mekânsal algıyı nasıl etkilediğini incelenmiş ve yorumlanmıştır. Sinemada mekânın temsili ve mekân kullanımın önemi üzerine odaklanılan çalışmada, sinemasal mekânlar aracılığı ile oluşturulan mekân algısının irdelenmesi Jean-Luc Godard'ın sineması üzerinden gerçekleştirmiştir. 1960-1970 yılları arasına odaklanan tez, bu aralıkta bulunan Fransız sinemasının tarihini ve Yeni Dalga sinema akımını iç mekân ile birlikte ele almaktadır. Jean-Luc Godard'ın kariyeri, filmleri, sinema anlayışı ve bu anlayışta mekânın yerine dair değerlendirmeler getirilmiştir. Godard'ın anlatı yöntemi olarak kullandığı sinemasal mekân bağlamında dönem göz önünde bulundurularak“Nefret”(Le Mépris) filminin mekânsal analizi yapılmış, sinema-mekân ilişkisi kapsamında değerlendirme geliştirilmiştr. Sinemasal mekânlarda gerçekleşen algı deneyimini anlamlandırmak adına izleyicilere anket araclığı ile sinemasal mekânlarda izleyicinin algı sürecine dair okumalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to elucidate the concepts of cinema, space, and perception, focusing on the perception of cinematic space through the relationship between cinema and space. The study examines and interprets how the spatial perception is influenced by the design structure encountered in cinematic spaces through film analysis. Emphasis is placed on the representation of space in cinema and the importance of spatial utilization. The analysis of the perception of spatiality constructed through cinematic spaces is conducted primarily through the lens of Jean-Luc Godard's cinema, which played a significant role in revolutionizing French cinema. The thesis concentrates on the period between 1960 and 1970, encompassing the history of French cinema and the New Wave cinema movement within interior spaces. The career, films, and cinematic philosophy of Jean-Luc Godard are evaluated, with specific considerations regarding the role of space within his cinematic approach. Within the context of Godard's narrative technique utilizing cinematic space, a spatial analysis of the film“Contempt”(Le Mépris) is conducted, and evaluations are developed within the framework of the cinema-space relationship. To comprehend the perceptual experience in cinematic spaces, readings on the audience's perception process are conducted through surveys.