Çocuk tiyatrosunda 'childism', toplumsal cinsiyet ve tabuların rolleri
The role of childism, gender, taboos in children's theatre
  1. Tez No: 877403
  2. Yazar: ANIL ÇALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAŞ İYİBOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çocuklara bir birey olarak yaklaşabilmek, onların bakış açısını yakalayabilmek ve onların perspektifinden bakabilmek çocuk tiyatrosunun başlıca amacı olmalıdır. Çocuk tiyatrosunda tercih edilen konu ve temaların da“çocuksu”laştırılmaması, yetişkin bakışıyla aktarılmaması gerekliliği bu tez çalışmasının ana odak noktasıdır. Bu tez çalışması,“childism”perspektifini merkezine alarak toplumsal cinsiyet, tabu ve toplumsal kalıpların çocuk tiyatrosundaki rolünü irdeleyerek, bu konuların çocuklara aktarımı üzerine bir araştırma gerçekleştirir. Özellikle çocukları ciddiye alan ve onların dünyasını anlamak için çocuklara özgü bir dil ve yaklaşım geliştiren İsveç'in öncü çocuk tiyatrosu Unga Klara'nın oyunları üzerinden yapılan bu analiz, çocuk tiyatrosunun, çocuklarla“riskli”kabul edilen konu ve temalar arasındaki diyaloğu nasıl kurduğunu ve çocukların sosyal algılarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Engaging with children as individuals, capturing their perspective, and viewing the world from their point of view should be the primary goal of children's theater. The choice of topics and themes in children's theater should not be“childish”nor should they be conveyed from an adult perspective. This thesis focuses on“childism”as its central perspective to explore the roles of gender, taboo, and social conventions in children's theater, and investigates how these topics are communicated to children. Particularly, this analysis through the plays of Unga Klara a leading Swedish children's theater known for taking children seriously and developing a language and approach tailored to their world aims to demonstrate how children's theater establishes a dialogue with children on topics considered“risky,”and how it shapes their social perceptions.