Sezgisel yaklaşımla web tabanlı zaman çizelgeleme yazılımının geliştirilmesi
Development of web-based timetabling software via a heuristic approach
- Tez No: 877408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda ve üniversitelerde haftalık ders programları oluşturmak uzun bir planlama ve hazırlık gerektirir. Ders programı çizelgeleme problemi (DPÇP), sınıfların, derslerin ve bu derslerden sorumlu öğretmenlerin/öğretim elemanlarının kısıtları ve kurumun özellikleri göz önünde bulundurularak en uygun zaman dilimlerine dağıtılmasını gerektiren bir zaman planlama sorunudur. Bu çalışmada, bir okulun haftalık ders programı incelenmiş, analiz edilmiş ve çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Creating weekly course schedules in universities and schools affiliated with the Ministry of National Education requires long planning and preparation. A curriculum scheduling problem (CLP) is a time planning problem that requires the distribution of courses and the teachers/lecturers responsible for these courses to the most appropriate times, considering the institution's constraints and characteristics. In this study, a school's weekly lesson schedule was examined, analyzed and solved.