Münir Nurettin Selçuk ve Bekir Sıdkı Sezgin tarafından seslendirilen ortak eserlerin icra analizi
Performance analysis of common works performed by Münir Nurettin Selçuk and Bekir Sıdkı Sezgin
- Tez No: 877426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ERUZUN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türk müziği, nota kullanımının yaygınlaşmaya başlamasından önce gelenekselleşmiş öğrenim-aktarım sistemlerinden biri olan meşk usulü ile aktarılan eserlerin hafızada yer ettiği kadarıyla, icracıların üslup-tavır farklılıklarına göre şekillenmiştir. Bu çalışma ile icracıların birbiriyle kıyaslandıklarında farklarını ortaya koyma ihtiyacı sebebiyle icra tavırları incelenerek tanımlanmış ve yeni yetişen icracılara kaynak oluşturulması amaçlanmıştır. Bu nedenle çalışma, iki usta icracı ile sınırlandırılmış ve analizler Türk müziğinin kabul görmüş hanendelerinden Münir Nurettin Selçuk ve Bekir Sıdkı Sezgin üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada incelemenin temelini oluşturan iki önemli musikişinasın hayatı, Türk müziğindeki önemi, üslup ve tavır özelliklerinin mukayesesi ve çeşitli analiz yöntemlerinden biri olan icra-nota farklılığı ele alınmıştır. Bu hanendelerin icra ettikleri ortak eserler, icrada yapılan süslemelerin ve icra farklılıklarının incelenerek notaya alınması, çalışmaya konu edilmiştir. Çalışmanın kavramsal çerçevesinde geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet döneminde Türk müziğinde yaşanan gelişmelere, genel hatlarıyla Münir Nurettin Selçuk'un ve Bekir Sıdkı Sezgin'in müzik yaşamına dair bilgiler verilmiş, icra ettikleri ortak eserler liste halinde sunularak müzikal yapıları itibariyle değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki Türk müziği icracıları üzerine yapılmış çalışmaların yeterli sayıda olmaması ve alana katkı sağlaması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish music has been shaped according to the differences in style and attitude of the performers, as far as the memory of the works transferred through the meşk method, which was one of the traditional learning-transfer systems before the use of notes became widespread. With this study, the performance attitudes of the performers were examined and defined due to the need to reveal the differences between the performers when compared to each other, and it was aimed to create a resource for the newly trained performers. For this reason, the study was limited to two master performers, and the analyses were carried out on Münir Nurettin Selçuk and Bekir Sıdkı Sezgin, two of the accepted musicians of Turkish music. In this study, the lives of two important musicians, which form the basis of the study, their importance in Turkish music, the comparison of their style and attitude characteristics, and the performance-note difference, which is one of the various analysis methods, are discussed. The common works performed by these singers, the decorations made in the performance, and the differences in performance are examined and noted down, which are the subject of the study. Within the conceptual framework of the study, information was given about the developments in Turkish music in the late Ottoman and early Republic periods, the musical life of Münir Nurettin Selçuk and Bekir Sıdkı Sezgin in general, and their common works were presented in a list and evaluated in terms of their musical structure. This study is important because there are not enough studies on Turkish music performers in Turkey and it contributes to the field.