İslamofobinin oluşumunda radikal ve ılımlı İslami yapıların etkisi: Öz eleştirel bir yaklaşım
The effect of radical and moderate Islamic structures on the formation of Islamophobia: A self-critical approach
- Tez No: 877425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHYETTİN İĞDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 455
Özet
Bu çalışmada İslamofobinin iç ve dış temel dinamiklerinin farklı açılardan ele alınması, Batı'nın desteklediği radikal yapılarla İslamofobiyi nasıl tırmandırdığının ve buna karşı ılımlı İslam dayatması ile de Müslümanları nasıl kontrol altına almayı hedeflediğinin örnekleri ile ortaya konulması ve Müslümanların öz eleştiri yapması amaçlanmıştır. Yakın çağımızda Doğu'nun iç çekişmeleri, yozlaşmaları, güç sarhoşluğu ve sanayi devrimini kaçırması ile Batı, hâkim duruma geçmiştir. Gücü eline geçiren Batı, geçmişin intikamını almak üzere“Batı'nın medeni, Doğu'nun barbar”olduğu felsefesini dayatmıştır. On dört asırdır Batı'nın Doğu'dan kastı daima İslam olmuştur. Bir taraftan destekledikleri radikal İslami yapılarla Müslümanları şiddet ve terör yanlısı gösterirken diğer taraftan kendi emperyal çıkarlarını korumak adına farklı coğrafyalarda bizzat kendilerinin destekledikleri ılımlı İslami yapılarla İslam dünyasını kontrol altında tutmaktadırlar. Batı, İslamofobiyi körüklemek adına başta mezhep çatışmaları olmak üzere din temelli tüm argümanları kullanmaktadır. Ancak onlara bu malzemeyi ve fırsatı verenler de bizzat Müslümanların kendileridir. Çalışmamızda İslam Dünyasının farklı coğrafyalarında destekledikleri çok sayıdaki Radikal (Vehhabilik, Irak Şam İslam Devleti (DEAŞ), Boko Haram) ve ılımlı yapılardan (Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), Tahir-ul Kadri, Kesnizani) üçer örnek detaylı irdelenerek İslamofobi oluşumundaki etkileri değerlendirildi. Bu yapılar üzerinden mezhep çatışmaları ve sosyokültürel farklılıklar körüklenerek İslam dünyasının nasıl atomize edildiği, radikal veya ılımlı olması fark etmeksizin Müslümanların nasıl kontrol altına alınabildiği, sürekli savunma pozisyonunda bırakılan Müslümanların nasıl çaresizleştirildiği detaylı olarak ele alındı. Sürekli olarak düşmanı dışarıda arayan İslam dünyasının özeleştiri yaparak kendisini sorgulaması gerektiğine, radikal veya ılımlı olduğu fark etmeksizin bu tarz yapıların her zaman uluslararası bağlantılarının olabileceğine ve bunlara karşı daima teyakkuzda olunması gerektiğine dikkat çekildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to discuss the internal and external basic dynamics of Islamophobia from different perspectives, to reveal with examples how the West escalates Islamophobia with the radical structures it supports and how it aims to control Muslims with the imposition of moderate Islam, and to make Muslims self-criticize. In our recent era, the West has become dominant due to the East's internal conflicts, corruption, drunkenness with power and missing the industrial revolution. The West, which gained power, imposed the philosophy that“the West is civilized, and the East is barbaric”in order to take revenge on the past. For fourteen centuries, what the West means by the East has always been Islam. On the one hand, they portray Muslims as pro-violence and terrorism with the radical Islamic structures they support, while on the other hand, they keep the Islamic world under control with the moderate Islamic structures they support in different geographies in order to protect their own imperial interests. The West uses all religion-based arguments, especially sectarian conflicts, to fuel Islamophobia. However, it is the Muslims themselves who give them this material and opportunity. In our study, three examples each from the many radical (Wahhabism, Islamic State of Iraq and Syria (DAESH), Boko Haram) and moderate structures (Fetullah Terrorist Organization (FETO), Tahir-ul Qadri, Kesnizani) that they support in different geographies of the Islamic World were examined in detail and their effects on the formation of Islamophobia were evaluated. It was discussed in detail how the Islamic world was atomized by fueling sectarian conflicts and sociocultural differences through these structures, how Muslims could be taken under control, regardless of whether they were radical or moderate, and how Muslims, who were constantly left in a defensive position, were rendered helpless. It was pointed out that the Islamic world, which constantly looks for the enemy outside, should question itself by self-criticism, that such structures, regardless of whether they are radical or moderate, may always have international connections and that we should always be on the alert against them.