System design for QCM based biosensor
QCM tabanlı biosensör için sistem tasarımı
  1. Tez No: 877503
  2. Yazar: SAİBE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ZAFER BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
QCM Tabanlı Biosensör İçin Sistem Tasarımı QCM (kuvars kristal mikro terazi) birim alandaki kütle değişimini kuvars kristalin frekans değişimini ölçerek belirler. Rezonans, akustik rezonatörün yüzeyinde oksit büyümesi, bozulması veya film birikmesi nedeniyle küçük bir kütlenin eklenmesi veya çıkarılmasıyla değiştirilir. Qcmler vakumda, gaz fazında ya da sıvıda kullanılabilir. 1980'lerin başından beri QCM'ler sensöre olarak kullanılmıştır, günümüzde bioalgılama için popular bir seçimdir. Virüslerin erken tespiti veya genetiği değiştirilmiş organizma tespiti, QCM'nin bir biyosensör olarak kullanıldığı bazı örneklerdir. Bu tezde QCM tabanlı biosensor için bir sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemdeki method açıklanmıştır. Daha sonra bu sistem için uygun bulunan elemanların ölçümleri sunulmuştur. Sistem ölçümleri ve VNA ölçümleri, tasarlanan sistemin çalıştığını doğrulamak için birbiri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca alternatif bir sistem tasarımı daha açıklanmıştır. Aynı adımlar bu system için de izlenmiştir. Son olarak sonuç çıkarılmış ve gelecek çalışmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
System Design For QCM Based Biosensor QCM (quartz crystal microbalance) measures the mass change per unit area by measuring the frequency change of a quartz crystal. The resonance is changed by adding or removing a small mass due to oxide growth, decay, or film deposition on the surface of the acoustic resonator. QCMs can be used in vacuum, gas phase, or in liquid. Since the early 1980s QCMs have been used as sensors, and they are the popular choice for biosensing nowadays. Early detection of viruses or genetically modified organism detection are some examples that QCM is used as a biosensor. In this thesis, a system is designed for QCM-based biosensor. The method that is used in the designed system is explained. Then the measurements of suitable components for this system are presented. System measurements and VNA measurements are compared with each other to verify the operation of the designed system. Also, an alternative system design is explained. The same steps are followed for the alternative system. Finally, the conclusion is drawn, and future work is presented.