Age of information in network coded internet of things
Ağ kodlu nesnelerin internetinde bilgi yaşı
  1. Tez No: 877505
  2. Yazar: İBRAHİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Nesnelerin interneti (IoT) alanının benzersiz doğası, potansiyel olarak milyonlarca birbirine bağlı cihazın farklı veri hızları, güç seviyeleri, bant genişlikleri ve menzil özelliklerine sahip olduğundan dolayı geleneksel iletişim sistemlerinden farklı performans ölçütlerini gerektirir. Hücresel ağlar gibi geleneksel kablosuz iletişimde veri hızı ve spektral verim gibi performans ölçütleri belirleyicidir. Ancak düşük veri hızına sahip enerji açısından sınırlı gerçek zamanlı IoT uygulamalarında bilgi yaşı (AoI) önem kazanmıştır. AoI, son paket güncellemesinin kaynağında oluşturulduğu andan bu yana geçen süreyi temsil eder ve literatürde kullanımı artmaktadır. Bu bağlamda, bu tez, IoT uygulamalarının tasarımını ve optimizasyonunu şekillendiren AoI'nın rolünün genel bir bakışını sunmaktadır. AoI tabanlı optimizasyon, IoT ağları için zamanlama, büyük ölçekli IoT sistemlerinde öğrenme yöntemlerinin uygulanması, gerçek dünya uygulamaları ve deneysel sonuçlar da dahil olmak üzere bir dizi konuyu ele almaktadır. Ayrıca, bu tezde, çoklu kaynaklı çoklu atlamalı IoT ağlarında güncellemelerin zamanında iletilmesi konusu ele alınmaktadır. Ağ kodlama kullanmanın ortalama AoI üzerindeki etkisi tamamen olasılıksal bir model kullanılarak iki aşamalı iletim şeması araştırılmıştır. Teorik bulgular, ağ kodlamanın çoklu kaynaklı çoklu atlamalı IoT ağlarında veri tazeliğini artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Son olarak, geniş kapsamlı simülasyon sonuçları teorik bulguları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The unique nature of the Internet of things (IoT), with potentially millions of interconnected devices featuring varying data rates, power levels, bandwidth, and range specifications, demands different performance metrics compared to traditional communication systems. In conventional wireless communication like cellular networks, performance markers such as data rate and spectral efficiency are paramount. However, in energy-constrained real-time IoT applications with low data rates, the timeliness of information, measured as age of information (AoI), takes center stage. AoI represents the time elapsed since the last packet update originated at its source and has garnered significant research attention. In this regard, This thesis provides an overview of AoI's role in designing and optimizing IoT applications, including AoI-based optimization, scheduling for IoT networks, application of learning methods in large-scale IoT systems, real-life applications and experimental results, together with a synopsis of potential future applications and research challenges, is provided in this thesis. Additionally, the timeliness in delivering updates within a multi-source multi-hop IoT networks via multicast transmissions with or without employing network coding is considered in this thesis. The effect of network coding on the average AoI is investigated employing a completely probabilistic model in a two-stage transmission scheme. The theoretical findings demonstrate that network coding has great potential to improve data freshness in multi-source multi-hop IoT networks, which closely represent the spine of real-life scenarios, and extensive simulation results corroborate the theoretical findings.