İnsan bilgisayar etkileşimi bağlamında iç mimarlık eğitiminde yapay zekâ kullanımının irdelenmesi
Examining the use of artificial intelligence in interior architecture education in the context of human computer interaction
  1. Tez No: 877523
  2. Yazar: ELİF KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ERTEN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma; içmimarlık üçüncü sınıf öğrencileri ile iç mekân tasarımı derslerinde üç boyutlu sunum çalışmaları sırasında daha hızlı üretim yapmalarını sağlamak ve yaratıcılıklarını geliştirmek için eskizden render oluşturan yapay zekâ teknolojisi kullanımının deneyimlenmesini, sonrasında da değerlendirilmesini kapsamaktadır. Araştırmanın amacı içmimarlık eğitimine yapay zekânın dahil edilmesi için gerekli koşulların belirlenmesi ve sonucunda yapay zekânın iç mekân tasarım aşamalarında kullanılabilirliğinin örneklerle ortaya konmasıdır. Çalışmanın alt problemleri şu şekildedir:“İçmimarlık öğrencileri eğitimlerinin hangi düzeyinde yapay zekâ kullanımı için gerekli bilgi ve birikime sahiptir?”,“İçmimarlık öğrencilerinin mesleki yeterlilikleri hangi ölçütlere göre değerlendirilebilir?”,“Yapay zekâ iç mekân tasarımında hangi aşamalarda kullanılır?”,“Hangi yapay zekâ teknolojisi öğrencilerin kullanımına uygundur?”,“Yapay zekâ ile üretilen görsellerin tasarım yetkinliği nasıl değerlendirilebilir?”ve“Yapay zekâ teknolojisinde işlenecek öğrenci çizimleri ile üretilen görsellerin tasarım yetkinliği arasında nasıl bir ilişki vardır?”. Araştırma yöntemi olarak öncelikle oluşturulan sorulara yönelik kavramsal araştırma yapılmıştır. Ardından kavramsal araştırmayı desteklemek amacıyla, nicel araştırma türlerinden“deneysel model”yöntemi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen deneysel çalışmada öğrencilerden elde edilen veriler ders yürütücüleri ve araştırmacı tarafından anket yöntemiyle değerlendirilmiştir. Anket değerlendirmesi için sosyal bilimlerde sıklıkla kullanılan likert ölçeği tercih edilmiştir. Elde edilen sonuçlar SPSS ile incelenmiştir. Deneysel alanın sonucunda; öğrenci projelerinin“İç Mekân Tasarımı Ölçütleri”üzerinden aldığı puanlar,“İç Mekân Tasarımı 3”seviyesi öğrencilerinin yapay zekâ kullanımı için gerekli mesleki bilgi ve birikime sahip olduğunu kanıtlamıştır. Yapay zekâ ile oluşturulan görsellerin ise; öğrencilerin eskiz aşamasında kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine ve yaratıcılıklarını geliştirebilmelerine uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study involves experiencing and then evaluating the use of artificial intelligence technology that creates renderings from sketches in order to enable them to produce faster and improve their creativity during three-dimensional presentation studies in interior design courses with third year interior architecture students. The aim of the research is to determine the necessary conditions for the inclusion of artificial intelligence in interior architecture education and as a result, to reveal the usability of artificial intelligence in interior design stages with examples. The subproblems of the study are as follows: 'At which level of their education do interior architecture students have the necessary knowledge and experience for the use of artificial intelligence?', 'According to which criteria can the professional competences of interior architecture students be evaluated?', 'At which stages is artificial intelligence used in interior design?', 'Which artificial intelligence technology is suitable for the use of students?', 'How can the design competence of the images produced with artificial intelligence be evaluated?' and 'What is the relationship between student drawings to be processed in artificial intelligence technology and the design competence of the images produced?'. As a research method, firstly, a literature review was conducted for the questions posed. Then, in order to support the literature review, the 'experimental model' method, one of the quantitative research types, was used. In the experimental study, the data obtained from the students were evaluated by the course instructors and the researcher with the questionnaire method. Likert scale was preferred for questionnaire evaluation. The results obtained were analysed with SPSS. As a result of the experimental area; the scores of the student projects on the 'Interior Design Criteria' proved that the 'Interior Design 3' level students have the necessary professional knowledge and experience for the use of artificial intelligence. It was concluded that the visuals created with artificial intelligence are suitable for students to express themselves more comfortably in the sketching stage and to develop their creativity.