Coğrafi bilgi sistemleri ile iklim değişikliği kaynaklı sel riski değerlendirmesi: Azerbaycan örneklemi
Climate change flood risk assessment with geographic information systems: Azerbaijan case
  1. Tez No: 877627
  2. Yazar: GULNARA AGHASIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Germanwatch kurumunun 2015-2023 yılları arasında oluşturduğu İklim Risk Endeksi'ne uygun olarak Azerbaycan için iklim risk puanları hesaplanmıştır. Azerbaycan, yerleştiği iklim kurşakları ve konumu itibarıyla hem dağlarla hem de ovalarla sınırlanmış olup, bu sebeple iklimde farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Çalışmada, Azerbaycan'da iklimde risk yaratan aşırı hava olayları belirlenmiştir. Toplanan veriler dört kategoriye ayrılmıştır: ölüm sayıları, yüz bin kişi başına düşen ölüm sayıları, etkilenen alan (kilometrekare bazında) ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verileri. İklim risk puanları, Azerbaycan'ın hem ekonomik açıdan hem de 74 bölgesi için hesaplanmıştır. Bu analizler ArcGIS Pro programında gerçekleştirilmiş, daha sonra haritalar ArcGIS Online'a aktarılmış ve son olarak bir Kontrol Paneli (Dashboard) oluşturulmuştur. Sonuç olarak, Bakü şehri her yıl için yüksek riskli bölgeler arasında yer almıştır. Tez sonucunda, Azerbaycan'ın en riskli rayonları ve ekonomik açıdan en etkilenen bölgeleri belirlenmiştir. Bu bulgular, ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele stratejilerini geliştirmesine katkı sağlayacak önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, climate risk scores were calculated for Azerbaijan in accordance with the Climate Risk Index created by Germanwatch between 2015 and 2023. Azerbaijan is bordered by both mountains and plains due to its climate zones and location, and therefore differences in climate can be observed. In the study, extreme weather events that create risks to the climate in Azerbaijan were determined. The data collected is divided into four categories: death counts, deaths per hundred thousand people, affected area (in square kilometres), and Gross Domestic Product (GDP) data. Climate risk scores are calculated for 74 regions of Azerbaijan, both economically and economically. These analyzes were carried out in the ArcGIS Pro program, then the maps were transferred to ArcGIS Online and finally a Dashboard was created. As a result, Baku city has been among the high-risk areas every year. As a result of the thesis, the most risky rayons and the most economically affected regions of Azerbaijan were determined. These findings provide important information that will contribute to the country's development of strategies to combat climate change.