Alüminyum hipofosfitin karbon fiber katkılı PLA'nın güç tutuşurluk özelliklerine etkisi ve şişebilen grafit ile sinerjik etkileşiminin incelenmesi
The effect of aluminum hypophosphite on the fire retardant properties of carbon fiber reinforced PLA and investigation of the synergic interaction with expandable graphite
- Tez No: 877712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER SAVAŞ, PROF. DR. MEHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Poli(laktik asit)ler yarı kristalin ya da amorf yapıda olan, rijit termoplastik ve alifatik polimerlerdir. Polimerlerin metal ve seramik malzemelere kıyasla; hafif olmaları, düşük maliyetleri, kolay işlenebilirlikleri gibi bir takım üstün özellikleri vardır. Bunun yanı sıra 'yanıcı' özelliklerinden dolayı önemli bir sorundur. Dezavantajlarını iyileştirmek adına farklı polimerler ve/veya çeşitli katkı maddeleri ile birlikte karışım halinde kullanılmaktadırlar. Bu katkı maddeleri 'güç tutuşurluk' olarak adlandırılırlar. Güç tutuşur tipleri, tutuşma sonrası alevin uzaklaştırılması, malzemenin yanmasını önleme ya da veya geciktirme kabiliyetini sağlarlar. Matris olarak PLA polimeri, güç tutuşur maddesi olarak alüminyum hipofosfit, katkı maddesi olarak ise karbon fiber kullanılacaktır. Sinerji olarak ise, şişebilen grafit ile çalışma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Poly(lactic acid)s are rigid thermoplastic and aliphatic polymers with semi-crystalline or amorphous structure. Compared to metal and ceramic materials of polymers; they are light, low costs, workability, it has some outstanding features. In addition, they are an important problem due to their 'flammable' properties. In order to improve this flammable disadvantage,they are used as a mixture with different polymers and/or various additives. This additives term of the 'fire retardant'. Type of fire retardancy, with the removal of the flame after ignition, it provides the ability of the material to prevent or delay combustion. As an matrix will be use PLA polymer, as an fire retardant will be use aluminum hypophosphite and as an reinforced will be use carbon fiber. As an synergy will be use expandable graphite.