Sapphic identity in the 20th Century American Poetry: Poetry as performativity
Yirminci Yüzyıl Amerikan şiirinde Sappho kimliği: Şiirin edimselliği
  1. Tez No: 877713
  2. Yazar: GÖZDE ZÜLAL SOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜMÜŞÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tezin amacı yirminci yüzyıl Amerikan lezbiyen şiirinde ortaya çıkan Sappho kimliğini, şiirin edimsel rolü üzerinden ele alarak, yine yirminci yüzyılda söz konusu şairlerin yansıttığı Sappho kimliğinin sosyal ve tarihsel olarak nelerden etkilendiği ve bu etkilerin eserlere nasıl yansıdığını öne sürmektir. Daha önce kimlik üzerinden çok fazla incelenmemiş olan Sappho kimlik açısından incelenerek bu kimliğin ileri dönemlere yansıması incelenecektir. Tez, Sappho'nun modern dönem lezbiyen şairlere aktardığı kimlik olgusunun yirminci yüzyılda nasıl bir sosyal eyleme dönüştüğünü şiirin edimselliği üzerinden ortaya koyacaktır. Giriş bölümünde tezin konusu ve amacı hakkında bilgi verilirken, ikinci bölümde temel kavramlara değinilecektir. Bu bölümde John Langshaw Austin, Jacques Derrida ve Judith Butler tarafından geliştirilen edimsellik teorisi ve Michel Foucault'nun cinsel kimlik teorisi anlatılacak, sonrasında Sappho kimliği ve lezbiyenlik kavramlarına değinilecektir. Tezin devamında seçilen şairlerin sosyal durumları etnik açıdan farklı olduğu için, farklı bölümlerde incelenecektir. Üçüncü bölümde Adrienne Rich, Djuna Barnes, Eileen Myles, Ellen Bass, Elsa Gidlow, Gertrude Stein, Judy Grahn, Rita Mae Brown ve Marilyn Hacker'ın seçilen şiirleri üzerinden beyaz Amerikalı lezbiyen şairlerin kimlik açısından, şiir edimselliği üzerinden incelenecektir. Dördüncü bölümde ise etnik azınlığa ait lezbiyen şairler incelenecektir. Bu kısımda Afrikalı Amerikalı olarak Angelina Weld Grimke, Audre Lorde, Becky Birtha, Pat Parker, Pauli Murray; Meksikalı Amerikalı olarak Cherrie L. Moraga ve Yerli Amerikalı olarak Paula Gunn Allen ve Christina Smith eserleri ele alınacaktır. Sonuç bölümünde söz konusu şairlerin, şiirlerinin edimselliği üzerinden lezbiyen kimlikleri ortaya konmuş olacak ve ait olunan etnik grubun da lezbiyen kimlik üzerindeki etkisi vurgulanmış olacaktır. Dolayısıyla bu çalışma şiirin edimselliği üzerinden kimlik kavramının sosyal bir eyleme dönüşme biçimini anlatacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to discuss Sapphic identity which emerged in the twentieth century American lesbian poetry through the performative role of poetry, and to suggest how Sapphic identity reflected by these poets in the twentieth century was socially and historically affected and how these effects were reflected in the works. Sappho, who has not been studied in detail on the topic of identity before, will be examined in terms of identity and the reflection of this identity in the future will also be overviewed. The thesis will reveal how the concept of identity, carried by Sappho to modern lesbian poets, turned into a social action in the twentieth century through the actuality of poetry. In the introduction part, information about the subject and purpose of the thesis will be presented, while in the second part, basic concepts will be mentioned. In this section, theory of performativity developed by John Langshaw Austin, Jacques Derrida and Judith Butler and Michel Foucault's theory of sexual identity will be explained, then the concepts of Sapphic identity and lesbianism will be discussed. After that, the social environment of the selected poets will be examined in different sections due to their ethnical differences. In the third part, selected poems of Adrienne Rich, Djuna Barnes, Eileen Myles, Ellen Bass, Elsa Gidlow, Gertrude Stein, Judy Grahn, Rita Mae Brown and Marilyn Hacker will be examined in terms of identity and performativity of poetry for white American lesbian poets. In the fourth chapter, lesbian poets belonging to ethnic minorities will be examined. Angelina Weld Grimke, Audre Lorde, Becky Birtha, Pat Parker, Pauli Murray; Cherrie L. Moraga as Mexican American, and Paula Gunn Allen and Christina Smith as Native American will be discussed. In the conclusion part, lesbian identities of the poets will be revealed through performativity of their poems and the effect of the ethnic group to which they belong on the lesbian identity will be emphasized. Therefore, this study will explain the transformation of the concept of identity into a social action through performativity of poetry.