Sosyal sorumluluk ve dindarlık: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Social responsibility and religiosity: A research on university students
- Tez No: 877719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA KILIÇ AHMEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Dindarlığın sosyal sorumlulukla ilişkisini araştıran bu çalışma, kuramsal ve ampirik boyutlardan oluşmaktadır. Özellikle, sorumluluk ve sosyal sorumluluk kavramlarının detaylı bir şekilde ele alındığı çalışmada dindarlık hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın temel amacı, dindarlığın bireysel sosyal sorumluluk üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Ankara'daki üniversitelerde öğrenim gören 257 kişilik bir örneklem grubu üzerinde araştırma yapılmıştır. Örneklem grubunun yaş ortalaması 22.16 olup, bu grupta 135 kadın ve 122 erkek bulunmaktadır. Araştırma kapsamında, dindarlık düzeyinin belirlenmesi için“Dindarlık Envanteri”ve bireysel sosyal sorumluluk düzeyinin ölçülmesi için“Bireysel Sosyal Sorumluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, üniversite öğrencileri arasında dindarlık puanları ile bireysel sosyal sorumluluk puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Üniversite öğrencilerinin dindarlık düzeyleri arttıkça bireysel sosyal sorumluluk düzeylerinin de arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which investigates the relationship between religiosity and social responsibility, consists of theoretical and empirical dimensions. In particular, the study covers the concepts of responsibility and social responsibility in detail and provides general information about religiosity. The main purpose of the study is to investigate the effect of religiosity on individual social responsibility. For this purpose, the research was conducted on a sample group of 257 people studying at universities in Ankara. The average age of the sample group is 22.16 and there are 135 women and 122 men in this group. Within the scope of the research,“Religiosity Inventory”was used to determine the level of religiosity and“Individual Social Responsibility Scale”was used to measure the level of individual social responsibility. The data obtained were analyzed using the SPSS program. The findings show that there is a low-level, positive and significant relationship between religiosity scores and individual social responsibility scores among university students. It was determined that as the religiosity level of university students increased, their individual social responsibility level also increased.