Kayropraktik tedavi almış bireylerin kayropraktik tedaviye bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the perspectives of individuals who received chiropractic treatment to chiropractic treatment
  1. Tez No: 877718
  2. Yazar: DİLARA SATAR KALPAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın amacı kayropraktik tedavi almış bireylerin kayropraktik tedaviye bakış açılarının değerlendirilmesidir. Bel ağrısı şikayetiyle gelen hastaların tedaviden önce ve tedavi aldıktan 1 ay sonrasındaki ağrı, fonksiyonel ve yaşam kalitesi durumları ölçülmüştür. Tedavi aldıktan 1 ay sonrasındaki kayropraktiğe bakış açılarını ve tedavilerine yönelik memnuniyetleri 10 puanlık likert tipinde bir ölçekle değerlendirilmiştir. Hastalara demografik durumlarının yanı sıra VAS, Oswestry, SF-36 ölçekleri tedavi öncesi ve tedaviden 1 ay sonra uygulanmıştır. Araştırmaya 52'si kadın, 42' si erkek olmak üzere toplam 94 kişi dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the perspectives of individuals who have received chiropractic treatment. Pain, functional and quality of life status of patients complaining of low back pain were measured before and 1 month after treatment. Their perspectives on chiropractic and their satisfaction with their treatment 1 month after receiving treatment were evaluated with a 10-point Likert-type scale. In addition to their demographic status, VAS, Oswestry, SF-36 scales were administered to the patients before and 1 month after treatment. A total of 94 people, 52 women and 42 men, were included in the research.