Kuzu rasyonlarında probiyotik olarak basillus subtilis ilavesinin besi performansı ve karkas kalitesi üzerine etkisi
The effect of adding bacillus subtilis as a probiotic to lamb diets on fattening performance and carcass quality
- Tez No: 877744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAD SAMİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bacillus subtilis'in probiyotik olarak Akkaraman ırkı erkek kuzuların rasyonlarına eklenmesinin büyüme performansı, bazı kan parametreleri ve karkas kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktadır. Araştırmada hayvan materyali olarak 3 aylık yaşta, canlı ağırlıkları 18,2 ile 22,4 kg arasında olan 12 adet Akkaraman ırkı erkek kuzu kullanıldı. Çalışmada kullanılan hayvanlar kuru yonca, ayçiçeği küspesi, arpa ezmesi, öğütülmüş mısır ve sodadan oluşan rasyon ile besiye alındı. Deneme grubundaki hayvanların rasyonuna Basillus Subtilis (CFU/kg > 1,0 × 1010) ilavesi yapıldı. 15 günlük periyotlarda hayvanlar aç karnına tartılarak hayvanların canlı ağırlıkları kayıt altına alındı. Rasyona Bacillus Subtilis ilavesinin kan parametreleri üzerine etkilerini belirlemek için çalışmanın 0. ve 60. günlerinde vena vugularisten kan örnekleri toplandı. Tüm parametreler ortalama ± standart sapma (SS) olarak sunuldu ve istatistiksel analiz için SPSS (26,0 software; IBM) programı kullanıldı. Elde edilen veriler arasındaki farklılığın tespitinde Bağımsız İki Örneklem T-Testi kullanıldı. Çalışmanın ilk 15 günlük periyodunda, günlük canlı ağırlık artışının probiyotik takviye grubunda kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha yüksek olduğu belirlendi (P0,05). Çalışma boyunca, her iki grup arasında başlangıç ve bitiş noktalarında kan parametrelerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Kontrol grubunda, son tartım ağırlığı 35,9±1,72 kg, sıcak karkas ağırlığı 17,8±0,59 kg, sıcak karkas randımanı %49,5±1,3, soğuk karkas ağırlığı 17,6±0,51 kg ve soğuk karkas randımanı %49,1±1,36 olarak ölçülmüştür. Probiyotik grubunda ise, son tartım ağırlığı 36,4±1,56 kg, sıcak karkas ağırlığı 18,03±0,55 kg, sıcak karkas randımanı %49,58±1,06, soğuk karkas ağırlığı 17,88±0,54 kg ve soğuk karkas randımanı %49,16±1,04 olarak tespit edilmiştir. Kontrol ve probiyotik grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (P>0,05). Bu sonuçlar, Bacillus subtilis'in kısa vadeli büyüme artışını destekleyebileceğini ancak genel büyüme performansı, kan parametreleri ve karkas kalitesi üzerinde önemli bir etki yapmadığını göstermektedir. Bu bağlamda, gelecek çalışmalarda probiyotik çeşitliliğinin artırılması ve farklı probiyotik kombinasyonlarının etkilerinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of adding Bacillus subtilis as a probiotic to the diets of Akkaraman ram lambs on growth performance, some blood parameters, and carcass quality. Twelve Akkaraman ram lambs aged three months with live weights ranging from 18,2 to 22,4 kg were used as animal material in the study. The animals used in the study were fed a diet consisting of dried clover, sunflower meal, barley meal, ground corn, and soda. Bacillus subtilis (CFU/kg > 1,0 × 1010) was added to the ration of the animals in the experimental group. The live weights of the animals were recorded by weighing them on an empty stomach at 15-day intervals. Blood samples were collected from the vena jugularis of the animals on the 0th and 60th days of the study to determine the effects of adding Bacillus subtilis to the ration on blood parameters. All parameters were presented as mean ± standard deviation (SD), and the SPSS (26,0 software; IBM) program was used for statistical analysis. Independent Samples T-Test was used to determine the difference between the obtained data. In the first 15-day period of the study, it was found that the daily live weight gain was significantly higher in the probiotic-supplemented group compared to the control group (P0,05). Throughout the study, no statistically significant difference was found in blood parameters between the groups at the starting and ending points. In the control group, the final weighing weight was measured as 35,9±1,72 kg, hot carcass weight as 17,8±0,59 kg, hot carcass yield as 49,5±1,3%, cold carcass weight as 17,6±0,51 kg and cold carcass yield as 49,1±1,36%. In the probiotic group, the final weighing weight was determined as 36,4±1,56 kg, hot carcass weight as 18,03±0,55 kg, hot carcass yield as 49,58±1,06%, cold carcass weight as 17,88±0,54 kg, and cold carcass yield as 49,16±1,04%. No statistically significant difference was found between the control and probiotic groups (P>0,05). These results indicate that Bacillus subtilis may support short-term growth increase but does not have a significant effect on overall growth performance, blood parameters, and carcass quality. In this context, it is recommended to increase the diversity of probiotics and examine the effects of different probiotic combinations in future studies.