Acıpayam erkek kuzularının besi ve karkas özellikleri ile kimi fenotipik ve genetik parametreler
Fattening performance and carcass characteristics of Acıpayam ramlambs and some phenotypic and genetic parameters
  1. Tez No: 4356
  2. Yazar: ORHAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL SARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
69 ÖZET Bu araştırma ortalama 56 günlük yaşta sütten kesilen Acıpayam erkek kuzularının besi ve karkas özelliklerini in celemek amacı ile yapılmıştır. Aynı zamanda kimi fenotipik ve genotip parametreler tahmin edilmiştir. Toplam olarak 7 baba grubundan 46 kuzu kullanılmış ve % 16 ham protein içerikli yoğun yemle 70 gün bireysel besi ye alınmışlardır. Yoğun yem hayvanlara ad-libitum sunulmuş tur. Ayrıca her kuzuya günde 150 g kuru yonca otu verilmiş tir.. Kuzuların beside canlı ağırlıkları 14 gün aralıklarla saptanmış ve karkas özelliklerini saptamak amacıyla ortalama 138 günlük yaşta kesilmişlerdir. Veriler en küçük kareler yöntemiyle değerlendirilmiş tir. Elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir. 1. Kuzuların besi başı canlı ağırlıkları 20.08 kg, besi sonu canlı ağırlıkları 37.70 kg, beside günlük canlı ağır lık artışları 254 g ve yemden yararlanma katsayısı 5012 dir. 2. Besi özelliklerinde ana yaşı etkisi önemsizdir. Doğum tipi etkisi sadece besi başı canlı ağırlığında çok önemli dir (p < OoOl), Ancak, besi başı yaşı etkisi besi başı can lı ağırlığı için çok önemli (p < 0“01), yemden yararlanma katsayısı ve besi sonu canlı ağırlığı için önemlidir (p < 0.05) 3. Kalıtım derecesi tahminleri günlük canlı ağırlık artı-.i,, şı için 0.82 - 0.24, toplam canlı ağırlık artışı için 0.81 - 0o24, yemden yararlanma katsayısı için 0.38 - 0.20 4* ve günlük yem tüketimi için 0”32 - 0.19 dur. Besi özellik leri arası fenotipik korelasyon katsayıları çoğunlukla yük sek bulunmuştur o 4. Karkas randımanı, soğuk ve sıcak karkas ağırlıkları ortalamaları % 48.48, 18.39 kg ve 17.84 kg dır. Soğuk kar- kasda kuyruk, kol, but, sırt-bel, göğüs-böğür ve boyun70 oranları sırasıyla % 5.38, 17.71, 31,99, 19.66, 17.39 ve 6.69 dur. Üç pirzolada et, yağ ve kuyruk oranları, göz kası alanı ve örtü yağı kalınlığı da sırasıyla % 51.33, % 28.15> % 20.51, 26.33/2 cm2 ve 5.26 mm'dir. 5.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY Fattening performance and carcass characteristics of Acıpayam ram-lambs and sane pheriotypic and genetic parameters. This experiment was conducted to investigate the fattening ability and carcass characteristics of Acıpayam ram-lambs weaned at average 56 day old. And some phenotypic and genetic parameters for the characters involved were estimated. Totally 46 ram-lambs from 7 sire lines were used and were fattened individually for 70 days with concentrates containing 16 % crude protein. Concentrates were offered to the animals ad- libitum. In addition, each lamb was given 150 g alfalfa hay daily. Live weight of the lambs at the fattening were determined at 14 days periods, and were slaughtered for the determination of carcass characteristics at average 138 day old. Data were analyzed by least sguares procedure. The results can be summarized as follows t 1. Live weight of ram lambs averaged 20.08 kg at the beginning and 37070 kg at the end of fattening, daily gain during the fattening period was 254 g arid the feed effici ency was 5. 12 0 2.