Osmanlı Devleti'nde Çerkes Kırsal Köleliği (1866-1914)
Circassian Rural Slavery in the Ottoman Empire (1866-1914)
  1. Tez No: 877748
  2. Yazar: SAFA ASAF YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyılın ikinci yarısında kitleler halinde Osmanlı İmparatorluğu'na göç eden Çerkesler arasındaki kırsal köleliği konu edinmektedir. Tez boyunca Osmanlı hükümetinin kırsal köleliğe yönelik politikaları incelenmekte ve hükümetin muhacir köleler arasında uygulatmak istediği çeşitli mükâtebe usulleri ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Yaklaşık 60 yıllık sürecin ele alındığı bu çalışmada köle itaatsizliklerinin ardındaki sebepler, köle ve beylerin örgütlenme çabaları ve bunun taşrada ortaya çıkardığı asayişsizlik problemi de aynı zamanda tartışılan konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on rural slavery among the Circassians who migrated en masse to the Ottoman Empire in the second half of the 19th century. Throughout this thesis, the policies of the Ottoman government towards rural slavery are analysed, and the various muqataba procedures that the government wanted to implement among the immigrant slaves are discussed in detail. The reasons behind slave disobedience, the efforts of slaves and lords to organise themselves, and the problem of public disorder in the country are also among the topics discussed in this study, which covers a period of approximately 60 years.