Ekstremite muayene becerilerinin öğretiminde tekrarlı standardize hasta kullanımının öğrencilerin anksiyete ve öğrenme düzeylerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of repeated standardized patient use on students' anxiety and learning levels in teaching extremity examination skills: A randomized controlled study
  1. Tez No: 877770
  2. Yazar: TUĞÇE ÇAMLICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYAT YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, ekstremite muayene becerilerinin öğretiminde tekrarlı standardize hasta kullanımının öğrencilerin anksiyete ve öğrenme düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütüldü. Araştırmanın örneklemini; 2023-2024 güz yarıyılında, Süleyman Demirel Üniversitesi Hemşirelik Bölümü,“Sağlığın Tanılanması”dersine kayıt yaptırmış olan 2. Sınıf hemşirelik öğrencileri oluşturdu (n= 67). Veriler; Öğrenciler için Tanımlayıcı Özellikler Formu, Üst Ekstremite Muayenesi Beceri Değerlendirme, Alt Ekstremite Muayenesi Beceri Değerlendirme ve Çözümleme Formu ile Hemşirelikte Klinik Karar Verme Özgüven ve Anksiyete Ölçeği, Görsel Özgüven Skalası, Görsel Anksiyete Skalası, Simülasyon Tasarım Ölçeği ve Eğitim Yöntemlerinden Memnuniyet Anketi kullanılarak toplandı. Değişkenlerin analizinde; Bağımlı Örneklem T Testi, Bağımsız Örneklem T Testi, Tekrarlı Ölçüm Anova Testi, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon Testi, Friedman Testi, Spearmen ve Pearson Korelasyon Analizi'nden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of repeated use of standardized patients on students' anxiety and learning levels in teaching extremity examination skills. The study sample consisted of 2nd year nursing students (n= 67) enrolled in the“Health Diagnosis”course at Süleyman Demirel University, Department of Nursing in the fall semester of the 2023-2024. The data were collected using the Descriptive Characteristics Form for Students, Upper Extremity Examination Skill Assessment, Lower Extremity Examination Skill Assessment and Analysis Form, Nursing Anxiety and Self-Confidence with Clinical Decision Making, Visual Self-Confidence, Visual Anxiety, Simulation Design Scale and Satisfaction with Training Methods Questionnaire. Dependent Sample T-Test, Independent Sample T-Test, Repeated Measures ANOVA Test, Mann Whitney U Test, Wilcoxon Test, Friedman Test, Spearman and Pearson Correlation Analysis were used to analyze variables.