Seçici problem çözme modelinin 6. sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlığı ve akademik başarılarına etkisi
The effect of the selective problem-solving model on the mathematical literacy and academic achievements of 6th grade students
  1. Tez No: 877771
  2. Yazar: AYSUN İPEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEPCEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, 6. sınıf seçmeli matematik uygulamaları dersinde kullanılan Seçici Problem Çözme (SPÇ) modelinin etkilerini incelemektedir. Araştırmada, SPÇ modeline dayalı etkinliklerin öğrencilerin matematik okuryazarlıkları, akademik başarıları, matematik okuryazarlığı özyeterlik algıları ve matematik problemi çözme tutumları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, Ordu ili Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda, 6.sınıf düzeyinde 48 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde, veri toplama işlemi 11 hafta boyunca sürdürülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği (Çanakçı, 2008), Matematik Okuryazarlığı Özyeterlik Ölçeği (Özgen ve Bindak, 2008), Beceri Temelli Sorular Çözmeye İlişkin Başarı Testi ve Matematik Okuryazarlık Testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, deney ve kontrol grupları arasında matematik okuryazarlık düzeylerinde, akademik başarılarında, matematik okuryazarlığı özyeterlik algılarında ve matematik problemi çözme tutumlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerin, kontrol grubundaki öğrencilere göre matematik okuryazarlıklarının daha fazla geliştirdiği görülmüştür. Benzer şekilde, deney grubundaki öğrencilerin akademik başarılarında, matematik okuryazarlığı özyeterlik algılarında ve matematik problemi çözme tutumlarında da kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, SPÇ modeli tabanlı etkinliklerin, öğrencilerin matematik okuryazarlıklarını, akademik başarılarını, matematik okuryazarlık özyeterlik algılarını ve matematik problemi çözme tutumlarını artırmada etkili bir yol olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, eğitimcilerin ve politika yapıcıların, matematik öğretiminde bu tür özgün öğretim yöntemlerini dikkate almalarını teşvik etmektedir. Ayrıca, gelecekteki araştırmaların, SPÇ modelinin daha geniş bir öğrenci örnekleminde ve farklı derslerdeki etkilerini incelemeye odaklanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the Selective Problem Solving (SPS) model used in the 6th grade elective mathematics applications course. The study evaluates the impact of activities based on the SPS model on students' mathematical literacy, academic achievement, self-efficacy perceptions of mathematical literacy, and attitudes towards solving mathematical problems. A quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was used as the research method. The study was conducted with 48 students at the 6th grade level in a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in Ordu during the 2022-2023 academic year. The data collection process lasted for 11 weeks. The data collection tools used in the study were the Mathematics Problem Solving Attitude Scale (Çanakçı, 2008), the Mathematical Literacy Self-Efficacy Scale (Özgen & Bindak, 2008), the Skill-Based Questions Achievement Test, and the Mathematical Literacy Test. According to the study's findings, a significant difference was found between the experimental and control groups in terms of mathematical literacy levels, academic achievement, self-efficacy perceptions of mathematical literacy, and attitudes towards solving mathematical problems. It was observed that the students in the experimental group improved their mathematical literacy more than the students in the control group. Similarly, a significant increase was observed in the academic achievement, self-efficacy perceptions of mathematical literacy, and attitudes towards solving mathematical problems of the students in the experimental group compared to the students in the control group. In conclusion, it was found that activities based on the SPS model are an effective way to enhance students' mathematical literacy, academic achievement, self-efficacy perceptions of mathematical literacy, and attitudes towards solving mathematical problems. These findings encourage educators and policymakers to consider such innovative teaching methods in mathematics instruction. Additionally, future research is recommended to focus on examining the effects of the SPS model on a larger student sample and in different subjects.