Çocukluk çağı travmalarının vücut ağırlığı, yeme tutum ve sezgisel yeme davranışlarına etkisi
The effect of childhood traumas on body weight, eating attitudes and intuitive eating behaviors
  1. Tez No: 877859
  2. Yazar: İLKNUR ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRANİ KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı travmalarının yetişkin bireylerin vücut ağırlığı, yeme tutumu ve sezgisel yeme davranışları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, BEDİSA Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'na başvuran ve gönüllü olarak çalışmaya katılmak isteyen kişiler üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya 122'si kadın 28'i erkek olmak üzere toplam 150 kişi katılmıştır. Araştırmanın metodolojisi, katılımcılardan Çocukluk Çağı Travma Ölçeği-33 (CTQ-33), Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2) ve Yeme Tutum Testi-26 (EAT-26) aracılığıyla toplanan verilerin niceliksel analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of childhood traumas on body weight, eating attitudes and intuitive eating behaviors of adults. The study was conducted on individuals who applied to BEDISA Nutrition and Diet Counseling and voluntarily wanted to participate in the study. A total of 150 people, 122 women and 28 men, participated in the study. The methodology of the study included quantitative analysis of the data collected from the participants through the Childhood Trauma Questionnaire-33 (CTQ-33), Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) and Eating Attitude Test-26 (EAT-26).