Broyler rasyonlarına farklı oranlarda ilave edilen probiyotiğin performans, immun sistem, bazı kan parametreleri ve bağırsak mikroflorasına etkisi
Effect of probiotics added to broiler rations in different rates on performance, immune system, some blood parameters and intestinal microflora
  1. Tez No: 877858
  2. Yazar: HALİSE SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR BALEVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma broyler rasyonlarına farklı oranlarda ilave edilen probiyotiğin performans, immun sistem, bazı kan parametreleri ve bağırsak mikroflorası üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma her grup 90 adet civcivden teşekkül edecek şekilde 1 adet kontrol ve 3 adet deneme olmak üzere toplam 4 grup halinde, toplamda 360 adet günlük erkek civciv ile yapılmıştır. Her bir grup 15 civcivden oluşan 6 tekrar gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu rasyonuna probiyotik ilave edilmemiştir (Temel Rasyon). Çalışmada deneme grupları rasyonlarına 0,5 g/kg; 1,0 g/kg ve 1,5 g/kg probiyotik kültürü ilave edilmiştir. Deneme 42 gün sürdürülmüştür. Hayvanlara 1-10. gün arasında etlik civciv başlangıç yemi, 11-21. gün arasında etlik civciv yemi, 22-42. gün arasında etlik piliç büyütme yemi verilmiştir. Araştırmanın sonunda probiyotik ilavesinin canlı ağırlık üzerine istatistiki önemde bir etkisi gözlenmiştir. Canlı ağırlık artışı parametresine 0-21. gün döneminde önemli bir etkisi gözlenmezken, 0-42. gün döneminde gruplar arasındaki fark önemli olup, en yüksek değer 1 g/kg probiyotik ilave edilen (Grup 2) grupta gözlenmiştir. Denemenin her döneminde, probiyotik ilavesinin yem tüketimine olumlu etkisi olmuştur. Yemden yararlanma oranı üzerine istatistiki önemde bir etkisi gözlenmemiştir (P>0,05). Farklı oranlarda probiyotik ilavesinin, sıcak karkas ağırlığı ve sıcak karkas randımanı üzerine herhangi bir etkisi bulunmamıştır (P>0,05). Probiyotiklerin toplam kolesterol, LDL kolesterol ve HDL kolesterol üzerine istatistiki önemde bir etkisi gözlenmemiştir. Aynı zamanda serum trigliserit ve VLDL düzeyleri bakımından probiyotik gruplar arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Deneme grupları ve kontrol grubu arasında, aşılama ile oluşan antikor titre değerlerinde istatistiki bir fark oluşmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the effects of probiotics added to broiler diets at different rates on performance, immune system, some blood parameters and intestinal microflora. The study was conducted on a total of 360 day-old male chicks in 4 groups; 1 control and 3 experimental, 90 chicks/group. Each group was divided into 6 repeat groups consisting of 15 chicks. Probiotics were not added to the control group diet (Basic Ration). In the study, 0,5 g/kg, 1,0 g/kg and 1,5 g/kg probiotic culture were added to the diets of the trial groups. The trial continued 42 days. Animals were fed with chick starter feed between 1-10 days; with broiler chick feed between 11-21 days and with chicken growth feed between 22-42 days. At the end of the study, a statistically significant effect of probiotic supplementation on body weight was observed. Live weight gain parameter 0-21. While no significant effect was observed in the day period, 0-42. The difference between the groups during the day period was significant, and the highest value was observed in the group to which 1 g/kg probiotic was added (Group 2). In every period of the experiment, probiotic supplementation had a positive effect on feed consumption. No statistically significant effect was observed on feed conversion ratio (P>0,05). There was no effect of probiotic addition at different rates on hot carcass weight and hot carcass yield (P>0,05). No statistically significant effect of probiotics on total cholesterol, LDL cholesterol and HDL cholesterol was observed. At the same time, the difference between the probiotic groups in terms of serum triglyceride and VLDL levels was not found to be statistically significant. There was no statistical difference in the antibody titer values formed by vaccination between the trial groups and the control group (P>0,05).