Transkutanöz aurikular vagus siniri uyarımının santral işitsel işlemleme becerileri üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of transcutaneous auricular vagus nerve stimulation on central auditory processing skills
- Tez No: 877880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Santral işitsel işlemleme (Sİİ), sesin iç kulaktaki tüy hücrelerinden başlayarak işitsel yolaklarda ve korteksteki ilgili alanlarda detaylı analizlerinin yapılması sürecidir. Santral işitsel işlemleme bozukluğu (SİİB), bu yolaklarda herhangi bir noktada oluşan sorunlar nedeniyle meydana gelen algılama problemlerini, özellikle konuşma seslerini anlamlandırmada zorluklarla karakterize olan süreçleri ifade eder. Literatürdeki çalışmalar, normal işitme test sonuçlarının santral işitsel işlemenin normal olduğunu kanıtlamadığını göstermektedir. SİİB için önerilen modifikasyon ve terapi yöntemleri kesin bir çözüm oluşturmamaktadır. Önceki araştırmalar, Vagus Sinir Uyarımı'nın (VSU) santral işitsel işlemlemeye anlık olarak olumlu katkılarda bulunduğunu bildirmektedir. Bu çalışmanın amacı, daha önce santral işitsel işlemleme bağlamında araştırılmamış olan transkutanöz aurikular Vagus Sinir Uyarımı (t-a-VSU) yönteminin santral işitsel işlemleme becerileri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Literatürde VSU'nun davranışsal etkilerinin gösterilmiş olması ve f-MRG çalışmalarında t-a-VSU uygulamasında işitsel kortekste aktivasyon gözlenmesi, çalışmamızın temel aldığı uyaran parametrelerinde santral işitsel işlemleme üzerindeki potansiyel etkileri araştırmamızın ana sorusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Central auditory processing is the process of detailed analysis of sound, starting from the nerve impulse in the inner ear, in the auditory pathways and relevant areas in the cortex. Central auditory processing disorder refers more broadly to perception problems that arise due to problems occurring anywhere in these pathways, particularly difficulties in making sense of speech sounds. Studies in the literature show that normal hearing test results do not prove that central auditory processing is normal. Modification and therapy methods recommended for central auditory processing disorder do not offer a definitive solution. Previous reports that Vagus Nerve Stimulation (VNS) makes instant positive effects on central auditory processing. The aim of this study was to investigate whether the transcutaneous auricular Vagus Nerve Stimulation (t-a-VNS) method, which has not been investigated in central auditory processing studies before, works on central auditory processing skills. The fact that the behavioral effects of VNS have been demonstrated in the literature and the activation of t-a-VNS in the auditory cortex has been observed in f-MRI studies, constitutes the main basis of our investigation of the potential consequences of our study on central auditory processing.