Kıyı alanlarının kamusal kullanımının değerlendirilmesi: Mersin kenti örneği
Evaluating the public use of coastal areas: The case of Mersin city
- Tez No: 877891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN SALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kıyı alanları özellikle büyük kent kıyıları tarih boyunca toplumun su ile bütünleşmesinin bir aracı olmuştur. Bu süreç kıyı alanlarını kamusal kullanım açısından odak noktaları haline dönüştürmüştür. Araştırmada Mersin kıyı alanının kamusal alan olarak kullanımının incelenmesi ve kullanıcıların beklenti ve memnuniyet düzeylerinin karşılanmasına yönelik kamusal kullanım önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda 400 kullanıcıya anket çalışması yapılarak Mersin kıyı alanı kamusal kullanımının tercih nedenlerinin ortaya konulması, kıyı alanı kullanımının çeşitlilik açısından mekânsal özelliklerinin değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeler kapsamında öneriler geliştirilmesi hedeflenmiştir. Anket analizlerinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Sonuç olarak Mersin kıyı alanında aktivite çeşitliliğinin arttırılması, kullanıcıların kıyı alanında geçirdikleri sürenin arttırılması ve donatı elemanlarının uygunluğunun arttırılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The coastal areas, especially major urban coastlines, have historically served as a means for society to integrate with water. This process has transformed coastal areas into focal points of public use. The research aims to examine the use of Mersin's coastal area as a public space and to develop recommendations for public use based on user expectations and satisfaction levels. Within this scope, a survey was conducted with 400 users to identify the reasons for preference for Mersin's coastal area as a public space, evaluate the spatial characteristics of its use in terms of diversity, and develop suggestions based on these evaluations. SPSS software was used for survey analysis. As a result, recommendations were developed to increase the diversity of activities, extend the time users spend in the coastal area, and enhance the suitability of amenities in Mersin's coastal area.