1960-1980 yılları arası Türk sinemasında köylüler
Peasants in Turkish cinema between 1960-1980
  1. Tez No: 878032
  2. Yazar: ALİ GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 714
Özet
Bu çalışma 1960-1980 yılları arasında yapılmış, üretim sürecine yönetmen, senarist veya film bir uyarlamaysa kitap yazarı olarak sol eğilimli insanların katkı sunduğu, köydeki köylüleri konu alan filmlerdeki güç ilişkilerinin temsillerine odaklanır. Bu inceleme Türkiye'deki siyasal hayat, sinema ortamı ve filmlerdeki köylü temsilleri olmak üzere üç farklı düzeyde bir analiz geliştirir. Öncelikle ele aldığım dönemde Türkiye'de köydeki güç ilişkilerine yönelik söylemler geliştiren dört yaklaşım (modernist yaklaşım, Marksist yaklaşım, popülist yaklaşım ve milliyetçi yaklaşım) arasında bir hegemonya mücadelesi olduğunu tespit eder. 1980'e doğru Marksist yaklaşımın diğerleri karşısında özerkleşebildiğini ve karşı hegemonik söylemler geliştirebildiğini iddia eder. İkinci olarak yine aynı dönemde sinema ortamı içinde 1960'tan 1980'e doğru birbirleriyle iletişim içerisinde olan, benzer siyasal yaklaşımları sahiplenen birbirleriyle usta-çırak veya ortaklık ilişkisi kuran, ana akım sinemadaki köylü temsillerini de etkileyen bir sol-sosyalist entelektüel sinemacı kuşağının oluşabildiğini ortaya koyar. Üçüncü olaraksa 1970'lerin ikinci yarısıyla birlikte köylüleri konu alan filmlerde Marksist yaklaşımın argümanlarının diğer yaklaşımlar karşısında hegemonikleşmeye başladığını ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the representations of power relations in films made between 1960 and 1980, in which left-leaning people contributed to the production process as directors, screenwriters or, if the film is an adaptation, as book authors, and which focus on peasants in the village. This study develops an analysis on three different levels: the political life in Turkey, the cinematic environment and the representations of peasants in films. First of all, it identifies a struggle for hegemony between four approaches (modernist approach, Marxist approach, populist approach, and nationalist approach) that developed discourses on power relations in the village in Turkey during the period I examine. The thesis claims that towards 1980, the Marxist approach was able to autonomize itself from the others and develop counter-hegemonic discourses. Secondly, the thesis reveals that in the same period, from 1960 to 1980, a generation of left-socialist intellectual filmmakers, who were in contact with each other, who embraced similar political approaches, who established master-apprentice and partnership relations with each other, and influenced the representations of peasants in mainstream cinema, came into existence. Thirdly, the thesis reveals that in the second half of the 1970s, the arguments of the Marxist approach started to become hegemonic against the other approaches in the films that portrayed the peasants.