Kültür emperyalizminin reklamlara yansıması: Ev yaşam kategorisi üzerine bir araştırma
The reflection of cultural imperialism in advertising: A research on the home life category
  1. Tez No: 878123
  2. Yazar: BEYZANUR BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünya'da hızla yayılan kitle iletişim araçları sayesinde bir ülkenin ideolojik değerleri başka bir ülkeye çok kolay bir şekilde entegre edilebilmektedir. Medyayı etkin kullanan ABD ve bazı Batı ülkeleri ise geliştirdikleri modernleşme kuramında; az gelişmiş ülkelerin, gelişip modernleşebilmeleri için kendi geleneksel değerlerinden sıyrılmış olmaları gerektiğini savunmaktadır. Özellikle reklamlar kültürel mesajları barındırarak, kültür emperyalizmine sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, reklamlar aracılığıyla kültürel ögelerin hangi göstergeler ile tüketiciye aktarıldığının ve tüketici üzerinde nasıl tutum oluşturduğunun ortaya konularak; Türk toplumu ve özellikle de çalışma örneklem grubunu oluşturan üniversite öğrencileri üzerinde, milli kültürü korumaya yönelik farkındalık oluşturmaktır. Ayrıca literatür taramasına bağlı çalışmanın kültürel değerlerin reklam göstergeleri özelinde ve tutumu belirlemeye yönelik gerçekleştirilmesinin ilk olma niteliği göstermesi de diğer çalışmalara yol göstermesi açısından önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında belirlenen ev yaşam kategorisi içerisinde yer alan Karaca Home ve English Home firmalarının, Youtube özelinde bulunan resmi hesapları içerisinden amaçsal örneklem yöntemi ile seçilen toplamda 10 adet reklam filmi, Ferdinand de Saussure ve Roland Barthes'ın göstergebilim çözümleme yaklaşımı ile incelenmiştir. Hemen sonrasında çözümlenen reklam mesajları ile aktarılan kültürel göstergelerin, tüketicide nasıl bir tutum oluşturduğunu saptamaya yönelik, Sakarya Üniversitesi Kyk Kız Öğrenci Yurdu örneklemi dahilinde 255 kişi ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen reklam çözümlemeleri ve anket sonuçları bulgularının birbirlerini destekler nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma kapsamındaki reklamlar, Türk kültürünü yansıtmayarak daha çok kültür emperyalizmine yönelik mesajlar barındırmakta ve tüketici üzerinde kültürel etki de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the rapidly spreading mass media around the world, the ideological values of one country can be integrated into another country very easily. The USA and some Western countries, which use the media effectively, in the modernization theory they developed; He argues that underdeveloped countries should be stripped of their traditional values in order to develop and modernize. In particular, advertisements contain cultural messages and cause cultural imperialism. In this context, the aim of the study is to reveal the indicators through which cultural elements are conveyed to the consumer through advertisements and how they create attitudes on the consumer; The aim is to raise awareness about preserving the national culture among the Turkish society and especially the university students who constitute the study sample group. In addition, the fact that the study based on literature review is the first to be carried out to determine attitudes and advertising indicators of cultural values is important in terms of guiding other studies. A total of 10 commercials, selected by purposive sampling method from the official YouTube accounts of Karaca Home and English Home companies, which are in the home life category determined within the scope of the study, were examined with the semiotic analysis approach of Ferdinand de Saussure and Roland Barthes. A survey was conducted with 255 people within the sample of Sakarya University Kyk Girls' Dormitory to determine what kind of attitude the cultural indicators conveyed through the advertising messages analyzed immediately afterwards create in the consumer. It was concluded that the obtained advertising analyzes and survey results support each other. The advertisements within the scope of the study do not reflect Turkish culture, but rather contain messages aimed at cultural imperialism and have a cultural impact on the consumer.