Türk parti sisteminde kurumsallaşmanın dinamikleri (1983-2017)
Party system institutionalization dynamics in Türkiye (1983-2017)
- Tez No: 878138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ MİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu tez parti sisteminin kurumsallaşması kavramını merkeze alarak Türk parti sisteminin 1983-2017 arasındaki yıllarını incelemekte ve bu dönemin kurumsallaşma dinamiklerini analiz etmektedir. Parti sisteminin kurumsallaşması kavramı etrafında yapılan tartışmalarda farklı boyutların ön plana çıkarılması nedeniyle farklı sonuçlara ulaşıldığı görülmektedir. Uzun yıllardır çok boyutlu bir şekilde ele alarak ölçüm yapan çalışmalar son yıllarda yerini istikrar merkezli tek boyutlu bir kavramsallaştırmaya bırakmış olsa da bu tartışmalar sonlanmış değildir. Kavramın tanımına, boyutlarına, hangi ölçüm yöntemlerinin kullanılacağına ve onu etkileyen faktörlere ilişkin tartışmalar literatürün merkezinde yer almaktadır. Buradan hareketle tez öncelikle parti sistemi kavramının çerçevesini çizmekte ve ardından parti sisteminin kurumsallaşmasına odaklanarak sınırlılıkları ifade etmektedir. Parti sisteminin kurumsallaşmasını istikrar boyutuyla ve bir süreç olarak ele alan tez, kurumsallaşma düzeyini anlamak içinse sistem içi ve sistem dışı ayrımından da faydalanarak seçimsel, parlamenter ve hükümet düzleminde ölçüm yapmaktadır. 1983-2002 yılları arasında kalan ve denk büyüklükte partilerin yer aldığı koalisyoncu sistem her üç düzlemde de düşük düzeyde kurumsallaşma sergilerken 2002-2017 yılları arasında kalan hâkim partili sistem yine bu üç düzlemde yüksek kurumsallaşma emareleri göstermektedir. Bu iki dönem arasındaki farklılıkları açıklamak için yasal düzenlemelerin, parti sisteminin parçalanma ve kutuplaşma gibi boyutlarının, parti kurumsallaşmasının ve hükümet performansının etkisi tartışılmıştır. Türk parti sisteminin 1983-2002 arası dönemde sürekli yasal düzenlemelerle istikrarsızlaştırılması, yüksek parçalılığı ve düşük kutuplaşması, siyasal partilerin zayıf kurumsallığı ve hükümetlerin kötü yönetsel performansı nedeniyledüşük düzeyde kurumsallaşma örüntüsü gösterdiği buna karşın 2002 sonrası dönemdeyse yasal düzenlemelerin yavaşlaması, parçalanmanın azalması ve kutuplaşmanın yükselmesi, partilerin kurumsallaşması ve hükümetlerin ekonomik performanslarının iyi seyretmesi gibi nedenlerle parti sisteminin kurumsallaşma düzeyinin yükseldiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, by focusing on the concept of party system institutionalization, examines the Turkish party system between 1983-2017 and analyses the institutionalization dynamics of this period. In the discussions around the concept of the party system institutionalisation, it is seen that different results have been reached due to the emphasis on different dimensions. Although the studies that have been measuring the concept by considering it in a multidimensional manner for many years have been replaced by a single dimensional conceptualisation centred on stability in recent years, these debates have not ended. Discussions on the definition of the concept, its dimensions, the measurement methods to be used and the factors affecting it remain at the centre of the literature. From this point of view, the thesis firstly outlines the concept of party system and then expresses the limitations by focusing on the the party system institutionalisation. The thesis deals with the party system institutionalisation in terms of stability and as a process. In order to understand the level of institutionalisation, it makes use of the distinction between within-system and extra-system and makes measurements at the electoral, parliamentary and governmental levels. While the coalitional system between 1983-2002 with parties of equal size exhibits a low level of institutionalisation at all three levels, the dominant party system between 2002-2017 shows signs of high institutionalisation at all three levels. To explain the differences between these two periods, the impact of legal arrangements, dimensions of the party system such as fragmentation and polarisation, party institutionalisation and government performance are discussed. In the period between 1983 and 2002, the Turkish party system showed a low level of institutionalisation pattern due to the destabilisation of the Turkish party system through continuous legal regulations, high fragmentation and low polarisation, weak institutionalisation of political parties and poor administrative performance of governments, whereas in the post-2002 period, the level of institutionalisation of the party system has increased due to the slowdown in legal regulations, decrease in fragmentation and increase in polarisation, institutionalisation of parties and good economic performance of governments.