Biometric data security in iot wearables
Iot takılabilirlerde biyometrik veri güvenliği
- Tez No: 878137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BÖLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akıllı saatler ve fitness takip bilezikleri gibi IoT takılabilir cihazlar günlük rutinimize giderek daha fazla entegre olduğunda, artan bir biyometrik veri güvenliği talebi ortaya çıkmaktadır. Takılabilir cihazlar, işlemler ve sağlık izleme gibi birçok işlevle donatılmış modaya uygun aksesuarlara dönüştükçe, biyometrik veri gizliliğini korumanın gerekliliği açık hale gelmektedir. Biyometrik veri kaybının potansiyel sonuçları, kullanıcıların özel bilgilerini korumak için alınması gereken önlemlerin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, IoT girişimlerinde güvenlik uygulamalarını standartlaştırmak için güvenlik çerçevelerinin geliştirilmesini önererek, takılabilir cihazlardaki biyometrik veri güvenliğinin iyileştirilmesini araştırmaktadır. IoT takılabilirlerde biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinin temel riskleriyle başa çıkmak ve güvenlik tehditlerini ve çözümleri dikkatlice incelemek için bu araştırma, biyometrik verinin güvenliğini sağlamada son teknolojilerin durumunu projelendirmeyi amaçlamaktadır. IoT takılabilirlerdeki son biyometrik kimlik doğrulama metodolojilerinin ve şifreleme tekniklerinin uygulanmasını gösterirken, ayrıca sağlık cihazlarından endüstriyel İnternet ile donatılmış makinelerine kadar geniş bir uygulama yelpazesinde biyometrik veri güvenliğinin uygulanabilir olduğunu gösteren örnekler vermektedir. Araştırma, iyi kurulmuş biyometrik veri güvenliğinin IoT takılabilir uygulamalarının işlevselliği ve yararlılığı seviyesini artırabileceğini açıklayan birçok vaka çalışması kullanılarak gerçekleştirilmiştir, bu da son kullanıcılara güven ve memnuniyet hissi vermektedir.
Özet (Çeviri)
As the IoT wearable devices, such as smartwatches and fitness tracking bracelets, increasingly integrate into our daily routine, there is a growing demand for an enhanced biometric data security. With wearables evolving into fashionable accessories packed with numerous functionalities, such as transactions and health monitoring, the necessity to safeguard biometric data privacy becomes evident. The potential ramifications of biometric data loss emphasize the need for precautions taken to protect users' private information. This study investigates the improvement of biometric data security on wearables and suggests the development of security frameworks within the Internet of Things enterprises to standardize the security practices. To deal with the main risks of biometric authentication systems in IoT wearables and carefully study the security threats and solutions, the present research aims to project the state-of-the-art in securing biometric data. It shows the implementation of the latest biometric authentication methodologies and encryption techniques in IoT wearables, also it cites examples to demonstrate that biometric data security in IoT wearables is applicable with a wide range of applications from healthcare appliances and devices to industrial Internet-outfitted machinery. The investigation was accomplished by using numerous case studies which explained how well-established biometric data security can raise the level of functioning and helpfulness of IoT wearable applications, hence giving a feeling of confidence and satisfaction to the end-users.