Hekim-hasta arasındaki güven iletişiminin algılanan hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti ile ilişkisi: ağız ve diş sağlığı hizmetleri açısından bir değerlendirme
Relationship between doctor-patient trust communication with perceived service quality and patient satisfaction: An evaluation with regards to oral and dental health services
- Tez No: 878193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması ağız ve diş sağlığı hizmeti kullanan hastaların hekimleriyle kurdukları güven iletişimini, aldıkları hizmete ilişkin kalite ve memnuniyet algı düzeylerini belirlemek; değişkenlerin hastaların sosyodemografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek, hekim ile kurmuş oldukları güven iletişiminin hizmet kalitesi algısı ve memnuniyet düzeyi ile olan ilişkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma kapsamında öncelikle, Luo vd. (2018) tarafından önerilen DSQ ölçeği için Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin dil ve kapsam geçerliliği için uzman görüşleri alınmış; kapsam geçerlilik oranı ve indeksi hesaplanmıştır. Oluşan ölçek diş hekimliği fakültesine başvuran 250 hastaya uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS-AMOS-21 programları ile analiz edilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliliğini değerlendirmek için (KMO=820) ve Bartlett Küresellik Testi (χ2=1100,755) yapılmış, sonrasında açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri kullanılmıştır. Güvenilirliği belirlemek için madde toplam korelasyonu ve Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayısı (0,799) hesaplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde 16 maddeli ve 2 faktörlü Türkçe Diş Sağlığı Hizmetlerinde Hasta Memnuniyet Ölçeği (DSHHMÖ) ortaya konulmuştur. Ölçeğin toplam varyansı açıklama oranı % 40,295; alt boyutlar ve ölçek toplamı için güvenirlik katsayıları ise sırasıyla; 0,807; 0,656 ve 0,799 bulunmuştur. İkinci aşamada araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere sosyodemografik bilgi formu, DSHHMÖ, SERVQUAL hizmet kalitesi ölçeği ve Hekim-Hasta İlişkisinde Güven İletişimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma Kırıkkale'deki kamu üniversitesi ağız ve diş sağlığı hastanesinden hizmet alan hastalarla gerçekleştirilmiştir. Örneklem için“basit rastgele örnekleme”yöntemi kullanılmış, gönüllülük esaslı yüz yüze görüşmeyle anketler uygulanmış, 452 hastayla araştırma tamamlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı analizler, güvenirlik analizi, normallik testleri, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to determine the level of trust communication established by patients using oral and dental health services with their physicians and their perception of quality and satisfaction with the service they receive; to examine whether these variables differ according to the sociodemographic characteristics of the patients and to reveal the relationship between the trust communication established with the physician and the perception of service quality and satisfaction level. Within the scope of this study, firstly, the Turkish validity and reliability study of the new DSQ scale (Patient Satisfaction with Dental Care Questionnaire) proposed by Luo et al. Expert opinions were taken for language validity and content validity of the scale; content validity rate and content validity index were calculated and the resulting scale was applied to 250 patients applying to the faculty of dentistry. The data obtained were analyzed with SPSS-AMOS-21 software. In order to evaluate the construct validity of the scale, the Kaiser Meyer-Olkin (KMO) and Bartlett Sphericity Test were performed, and then exploratory and confirmatory factor analyses were used. Item-total correlation and Cronbach's Alpha internal consistency coefficient were calculated to determine reliability. As a result of the analyses, a 16-item and 2-factor Turkish Dental Health Services Patient Satisfaction Scale (KMO=0.820; Bartlett (χ2=1100.755). The rate of explaining the total variance of the scale was found to be 40.295%; the reliability coefficients for the sub-dimensions and the total scale were found to be 0.807, 0.656, and 0.799, respectively. In the second stage, the sociodemographic information form, Patient Satisfaction Scale in Dental Health Services, SERVQUAL service quality scale, and Trust Communication Scale in Physician-Patient Relationship were used to realize the research aim. The research was conducted with patients receiving services from a public university hospital providing oral and dental health services in Kırıkkale. The“ simple random sampling”method was used for sampling, volunteering was taken as a basis, questionnaires were applied with face-to-face interviews and the research was completed with the participation of 452 patients. Descriptive analyses, reliability analysis, normality tests, independent sample t-test, ANOVA test, and Pearson correlation analysis were used in the evaluation of the data obtained.