Aile hekimlerinin görüşme ve ilişkisel empati becerisinin birinci basamak sağlık hizmetlerinden memnuniyet düzeyine etkisi
The effect of family physicians' consultation and relational empathy skills on the level of satisfaction with primary health care
- Tez No: 690031
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Etkili hasta-hekim iletişiminin sağlık hizmeti, hasta memnuniyeti, hastanın tedaviye uyumu, tedavi başarısı, hekimlerdeki tükenmişlik durumu üzerine pozitif katkıları olduğu gösterilmiştir. Empati, etkili bir hasta-hekim iletişiminin önemli bir parçasıdır. Aile hekimlerinin empatik görüşme yapabilmesi verilen sağlık hizmetlerinden memnuniyeti etkileyebilir. CARE ölçeği hastaların hekimlerinden algıladığı empati düzeyini ölçmektedir. PCAS ise birinci basamak sağlık hizmetlerinden memnuniyeti yedi alt boyutta (ulaşılabilirlik, süreklilik, kapsayıcılık, eşgüdüm, hizmet memnuniyeti, hekimin kişisel yaklaşımı ve güven) ölçmektedir. Bu çalışmada aile hekimlerinin görüşme ve ilişkisel empati becerisinin birinci basamak sağlık hizmetlerinden memnuniyet düzeyine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı hastalar ile yapılan kesitsel özellikte bir araştırmadır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri alınıp; PCAS ve CARE ölçeklerini doldurmaları sağlandı. Sosyodemografik veri formu ile yaş, cinsiyet, meslek, eğitim düzeyi, medeni durum, başvuru nedeni, başvuru sıklığı, kayıtlı olunan süre, bekleme süresi verileri toplandı. PCAS ve CARE ölçeği yedi boyutunun puanları hesaplandı. Çalışmadan elde edilen verilerin analizleri SPSS 22 programı kullanılarak yapıldı. Student-t testi, ANOVA testi, Post Hoc karşılaştırmalarda Tukey's B testi, Pearson korelasyon testi, ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: It has been shown that effective patient-physician communication has positive contributions on healthcare, patient satisfaction, patient compliance, treatment success, and the state of burnout in physicians. Empathy is an important part of effective patient-physician communication. The ability of family physicians to have empathic consultation may affect the satisfaction with the health services provided. The CARE scale measures the empathy that patients perceive from their physicians. The PCAS measures satisfaction with primary health care services in seven sub-dimensions (accessibility, continuity, inclusiveness, coordination, service satisfaction, physician's personal approach and trust). In this study, it was aimed to investigate the effect of family physicians' consultation and relational empathy skills on the level of satisfaction with primary health care services. Methods: This study is a cross-sectional study conducted with patients enrolled in Education Family Health Centers affiliated to Atatürk University Department of Family Medicine. Participants were made to fill in the sociodemographic data form, CARE scale and PCAS. With the sociodemographic data form, data on age, gender, profession, education level, marital status, application reason, application frequency, registered time, and waiting time were collected. Scores of seven dimensions of the CARE scale and PCAS were calculated. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS 22 program. Student-t test, ANOVA test, Tukey's B test, Pearson correlation test, chi-square test were used in Post Hoc comparisons.