P&O and INCCOND algorithms for photovoltaic systems performance evaluation in partial shading conditions
Fotovoltaik için P&O ve INCCOND algoritmaları sistem performans değerlendirmesi kısmi gölgeleme koşullarında
- Tez No: 878223
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KALEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, PV sistemlerde MPPT'nin iki algoritması çeşitli sıcaklık ve ışınım koşullarında test edilmiştir. P&O ve INCCOND serisi gibi popüler MPPT yöntemleri, çeşitli profillerde simülasyon teknikleriyle test edilir. Modellerin doğruluğu ve güvenilirliği, MATLAB Simulink'te gerçek dünya verileriyle doğrulanarak garanti edilir. Karşılaştırma, farklı senaryolara göre INCCOND ve P&O algoritmalarının, ışınım ve sıcaklığın hızla değiştiği dinamik koşullarda farklı şekilde devam ettiğini ortaya çıkardı. INCCOND yaklaşımları P&O'dan daha kesin ve başarılı bir şekilde takip eder.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, two algorithms of MPPT in PV systems are tested at various temperatures and irradiation. Popular MPPT methods such as the P&O and INCCOND series are tested with simulation techniques in a variety of profiles. The correctness and reliability of the models are guaranteed by verifying them against real-world data in MATLAB Simulink. The comparison revealed that, according to different scenarios, the INCCOND and P&O algorithms carry on differently in dynamic circumstances where the irradiance and temperature alter rapidly. INCCOND approaches track more precisely and successfully than P&O.