Fotovoltaik sistemlerde verim ve performansın artırılmasına yönelik maksimum güç noktası izleyicisi tasarımı
The design of maximum power point tracking for increasing performance and efficiency in photovoltaic systems
  1. Tez No: 380387
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, Fotovoltaik panel elektriksel parametreleri girilerek istenilen güçte çıkış verebilecek yeni MPPT sistemi tasarlanarak etkisi konvansiyonel PV sistemiyle kıyaslaması yapılmıştır. Ayrıca deneysel olarak kablosuz enerji iletimi devresi kurularak MPPT karşılaştırılması yapılmış ve sonuçları sunulmuştur. Bununla birlikte maksimum güç noktası izleyicisinin, merkezi ve dağıtılmış PV doğru akım sisteminde farklı ışınım koşulları altında deneysel olarak incelemesi yapılmıştır; güneşli etkide her iki sistemde birbirine yakın performans gözlenirken, gölgeli ortamda dağıtılmış maksimum güç noktası izleyicisinin performans yönünden daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Uygulamada en fazla kullanılan MPPT algoritmalarından değiştir gözle (P&O) ve artan iletkenlik (IncCond) algoritmaları ele alınarak değiştir-gözle algoritmasında meydana gelen ve güç kaybına neden olan salınımları azaltmak için PV panelin dolum faktörü ve güç değişimine bağlı değişken adım katsayısı önerilmiş ve böylece algoritmanın geliştirilmesi sağlanmıştır. Artan iletkenlik algoritmasında ise adım katsayısını yinelemenin üstünlük sağlamadığı durumlarda salınım yapmaması ve değişen ışınımlara karşı daha hızlı biçimde güç noktasına yaklaşması sergilemesi için yeni değişken adım katsayı yöntemi önerilmiş ve %10.93 daha fazla güç performansı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by entering electrical photovoltaic panel parameters an MPPT system that is capable of producing the desired output power has been designed: Its effect has been compared with conventional PV system. Besides, a similar case has been applied experimentally by making use of wireless energy transmission device and the results have been presented. However, the maximum power point tracking has been observed under different irradiation conditions in both central and distributed PV systems. Under sunny conditions both systems drew a similar performance whereas under cloudy conditions. Distributed PV system proved a better performance. In this study, the oscillation problem in Perturb and Observe (P&O) algorithm has been eliminated by variable step size which depends on fill factor and power change of PV panel. In incremental conductance algorithm (IncCond), in order to prevent oscillation in cases where the iteration of step size doesn't have superiority and to exhibit a better performance in reaching maximum power point under changing irradiation conditions, a new step size method has been presented and this way, a %10.93 more power performance has been obtained.