Türkiye'de kentsel dönüşüm: Üsküdar Çamlıca cami çevresi kentsel dönüşüm projesi örneği ve memnuniyet araştırması
Urban transformation in Turkey: The case of urban transformation project around Üsküdar Çamlica mosque and satisfaction survey
- Tez No: 878248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCENK ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kentsel alanlar, yaşayan ve aynı zamanda da evrimleşen alanlardan biridir. Kırsal alanlardan kentsel alanlara yönelik göçle başlayan kentleşme, kent alanının bölge halkının gereksinimlerini giderilemeyecek hale dönüşerek çöküntü alanına dönüştürür. Çöküntü haline dönüşen bu alanların fiziksel ve sosyal olarak yeniden canlandırılması sadece bir müdahaleyle olasıdır. Bahsi geçen müdahale hiç şüphesiz kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşüm uygulamalarındaki asıl gaye; kentte kentten soyutlanmış yaşam sahalarının kentle tekrar bütünleşmesidir. İlgili bütünleşme yalnızca ekonomik ve fiziksel değil aynı zamanda sosyal ve kültürel de olmalıdır. Bu çalışmada kentsel dönüşüm kavramı, ülkemizde kentleşme süreci, kentsel dönüşüm yöntemleri açıklanarak, Üsküdar Çamlıca Kentsel Dönüşüm Projesi incelenmiş, karşılaşılan sorunlar ve vatandaş açısından projenin amacına ulaşıp ulaşmadığı yapılan anketlerle değerlendirilmiştir. Karşılaşılan imar, kura, kira sorunları, özellikle Üsküdar Belediyesi'nin de katkısıyla çözüme kavuşmuştur. 120 kişiye 6 soruluk anket uygulanmıştır. Memnuniyetle ilgili sorularda 1 puan ile 10 puan arasına denk gelen seçenekler oluşturulmuştur. Verilen cevapların karşılığı olan puanlar hesaplanıp, toplam ortalaması alındığında %77 oranında bir memnuniyet sağlandığı görülmüştür. Yerinde dönüşüm metodu ve yeniden canlandırma yöntemiyle yapılan bu dönüşüm uygulaması bölge halkını; yaşam alanlarından uzaklaşmadan, sağlıklı, güvenilir, Üsküdar'ın siluetine uygun ve depreme dayanıklı konutlara kavuşturmuştur. Bu sorunlar giderildiğinde, memnuniyet oranı yüksek olan bu proje için uygulanan yöntemin doğru olduğu açık bir şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Urban areas are living and evolving areas. The urbanization process, which begins with migration from rural areas to urban areas, turns the urban area into a collapsed area as it becomes unable to meet the needs of the local people. The physical and social revitalization of these areas, which have become dilapidated, is only possible with an intervention. This intervention is urban transformation. The main purpose of urban transformation applications is; It is the reintegration of living spaces within the city, which are isolated from the city, with the city. This integration should not only be physical and economic but also social and cultural. In this study, the concept of urban transformation, the urbanization process in our country, urban transformation methods are explained, the Üsküdar Çamlıca Urban Transformation Project is examined, and the problems encountered and whether the project has achieved its purpose in terms of citizens are evaluated through surveys. The zoning, lottery and rent problems encountered have been resolved, especially with the contribution of Üsküdar Municipality. A 6-question survey was applied to 120 people. Questions about satisfaction have options ranging from 1 point to 10 points. When the score corresponding to the answers given was calculated and the total average was taken, it was observed that a satisfaction rate of 77% was achieved. This transformation application, which is carried out with the on-site transformation method and revitalization method, affects the local people; It has provided healthy, reliable, earthquake-resistant residences that fit the silhouette of Üsküdar without moving away from living spaces. When these problems were resolved, it was seen that the method applied for this project with a high satisfaction rate was correct.