Nanofiber yüzeyler üzerinde geliştirilen glioblastoma tümör modelinin elektrokimyasal platformlar üzerinde incelenmesi
Examination of the glioblastoma tumor model developed on nanofiber surfaces on electrochemical platforms
- Tez No: 878249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA BAL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Glioblastoma yetişkinlerde beyin tümörünün en agresif şeklidir. Son yıllarda nano-yapılı malzemeler, boyuta bağlı yapısal/elektriksel/optiksel davranışlarından kaynaklanan benzersiz özellikleri nedeniyle doku mühendisliği, ilaç transferi, biyosensor gibi daha pek çok alanda dikkat çekici malzemeler haline gelmişlerdir. Nanolifler ise, makro boyutlarda üstesinden gelmekte zorlanılan birçok problemde nano boyutlardaki fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bu problemleri çözmede avantaj sağlarlar. Elektroeğirme ile elde edilen nano-lif malzemeler hücrelerin tutunabildiği, çoğalabildiği, doku benzeri iskeleye sızabildiği canlı dokunun doğal ekstraselüler matriksine çok benzeyen ortamlar elde edilmesine imkan sunabilmektedirler. Bu tez çalışmasında, U-87MG ve LN-18 hücreleri kullanılarak 3 boyutlu glioblastoma tümör modeli oluşturmak amacıyla ITO (İndiyum Kalay Oksit) kaplı cam yüzey üzerine kompozit nanolifler hazırlanarak ekstrasellüler matrikse destek oluşturmak için fibronektinve kolajen IV ile kaplandı. Üç boyutlu (3B) modelde hücrelerin morfolojik özelliklerinin floresans mikroskobuyla değerlendirilmesinin yanı sıra elektrokimyasal ölçümleri de yapıldı.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is the most aggressive form of brain tumor in adults. In recent years, nanostructured materials have become remarkable materials in many fields such as tissue engineering, drug transfer, biosensors and many more due to their unique properties arising from their size-dependent structural/electrical/optical behavior. Nano-fibers provide advantages in solving many problems that are difficult to overcome in macro dimensions with their physical and chemical properties in nano dimensions. Nano-fiber materials obtained by electro-spinning can provide environments very similar to the natural extracellular matrix of living tissue, where cells can adhere, proliferate and infiltrate the tissue-like scaffold. In this thesis, in order to create a 3D glioblastoma tumor model using U-87MG and LN-18 cells, composite nanofibers were prepared on ITO (Indium Tin Oxide) coated glass surface and coated with fibronectin and collagen IV to support the extracellular matrix. In the three-dimensional (3D) model, the morphological characteristics of the cells were evaluated by fluorescence microscopy as well as electrochemical measurements.